Victorie pentru Banat Girls in restanta cu ACS Targu Mures. Doua marcatoare in premiera pentru echipa din Timis

TIMIS. Banat Girls Comlosu Mare a obtinut a doua victorie in play-out-ul Superligii de fotbal feminin, si tot pe teren propriu. Banatencele au invins ACS Tarhu Mures, intr-un meci care conta pentru etapa a III-a din aceasta faza a campionatului.

Fotbalistele timisenenu le-au dat timp adversarelor nici să se așeze în teren și au deschis scorul în minutul 2 prin Melisa Sodinca. ACS Targu Mures a raspuns prin ocaziile semnate de Kincso Szekely, care mai intai a trimis slab pe langa butul timisean, pentru ca apoi sa o dribleze pe Amanda Vogt, sa trimita spre poarta, iar Denisa Hategan a avut o interventie foarte buna si a respins in corner. Banat Girls a facut 2-0 prin Rebecca Melack, in minutul 14, dupa o pasa a Melisei Sodinca. Muresul a redus din diferenta prin Kincso Szekely, cea care a stabilit si scorul pauzei, 2-1.

In repriza secunda ardelencele nu au mai inscris, insa Banat Girls a mai facut-o de alte trei ori. Francesca Frericks a reusit prima sa dubla in Superliga de fotbal feminin, iar al treilea gol a purtat semnatura Gabrielei Ivancescu, mezina lotului timisean. S-a incheiat 5-1, iar Banat Girls are 21 de puncte si este la 8 lungimi in fata Alexandriei.

A fost o atmosfera foarte frumoasa. M-am bucurat foarte mult ca am dat gol. Am fost putin dezorganizate la inceputul meciului, dar ne-am revenim, am pasat destul de frumos si este o victorie care ne da un moral bun pentru meciurile care urmeaza. Am mai avut o faza la care puteam sa inscriu, dar m-am precipitat pentru ca se apropia si adversarul si nu am mai putut sa inscriu. Poate o voi face alta data”, a spus la final Gabriela Ivancescu.

A fost un meci bun. Am avut parte de dificultati in ultima vreme la club, dar sunt foarte fericita, sunt mandra si de fete pentru ca toate am pus suflet si am avut energia si dorinta de a obtine o victorie astazi. Bineinteles, faptul ca am inscris primele mele goluri a fost un fel de cireasa de pe tort si ma bucur pentru asta. Sper bineinteles sa mai inscriu. Cred ca intrecerea este una puternica pentru ca indiferent cu ce echipa joci trebuie sa dai tot ce ai mai bun”, a declarat la final Francesca Frericks.

In runda viitoare, Banat Girls va juca tot pe teren propriu, insa adversarul este liderul din play-out, Gloria 2018 Bistrita Nasaud.

Nicol Dinca Vuia, integralista in duelul nationalei Romaniei cu Suedia

Banat Girls nu a folosit-o in intalnirea cu Muresul pe Nicol Dinca Vuia, fotbalista care este la lotul national sub 19 ani al Romaniei, care in aceste zile se afla in Ungaria pentru turneul de calificare la Campionatul European. Tanara jucatoare a evoluat o repriza in esecul tricolorelor cu 2-0 in fata Germaniei, insa a fost integralista in remiza alba, 0-0, cu Seudia.
Romania mai are de jucat un meci la turneul de calificare, marti, de la ora 17:30, in compania gazdei, Ungaria.