Victorie pentru ACS Poli in amicalul de la Ghiroda. Ultimul test dinaintea campionatului este programat in weekend

TIMISOARA. ACS Poli Timisoara a invins la scor de neprezentare pe ACS Ghiorda, intr-un meci amical disputat pe terenul formatiei din liga a III-a.

Prima repriza a duelului de la Ghiroda a fost una fara goluri insa controlata de ACS Poli. Varful Golda a ratat prima mare ocazie a partidei, sutand in portarul gazdelor de la marginea careului de 16 metri. In minutul 20 Mutu isi incearca si el norocul, insa sutul sau este respins de goalkeeper-ul gazdelor. Ultimele doua ocazii ale primei parti i-au apartinut lui Codrea, care a lovit bara in minutul 39, pentru ca apoi sa trimita cu capul pe langa poarta in ultimul minut al primului mitan.

Partea a doua a inceput pe aceleasi coordonate, cu ACS Poli la carma jocului si o noua ocazie mare rata de Codrea la 10 minute de la reluare. In minutul 68 a venit si deschiderea scorului, dupa ce Popovici a prins un sut senzational de la aproximativ 25 de metri si l-a lasat fara replica pe portarul Ghirodei. Cu 6 minute inainte de final, dupa ce a ratat trei oportunitati foarte bune, Codrea a reusit sa dubleze avantajul formatiei lui Ionel Ganea. Un minut mai tarziu Popovici a semnat dubla cu un alt sut din marginea careului si a stabilit scorul final, 3-0 pentrui ACS Poli.

ACS Poli: Smaranda – Dumbrava, Mutu, Bocsan, Filip, Velcota, Birnoi, Harut, Mark, Mrkela, Golda. Au mai intrat: Curileac, Straut, Basic, Podina, Motreanu, Codrea, Popovici, Contra, Stan, Stere, Romanu,

ACS Poli va mai juca un meci amical sambata, insa adversarul va fi anuntat in urmatoarele doua zile.

UPDATE: Intr-o alta partida amicala disputata miercuri, la Giarmata, o alta reprezentanta a Timisoarei in liga secunda, Ripensia, a trecut cu 3-1 de gazdele de la Millenium. Golurile Ripensiei au fost marcate de Popa, Mansour si Anghelina.