Victorie nesperata pentru ACS Poli contra Ripensiei, in primul derby de Timisoara

TIMISOARA. Timisoara are parte de un an deosebit in liga secunda, cu trei echipe ce se bat pentru suprematia… orasului, deoarece la promovare niciuna nu are sanse, si nici echipa pentru asa ceva.

Astfel, in primul din cele sase dueluri inter-timisoarene, ACS Poli s-a impus in minutul 94 pe terenul Ripensiei, adica tot pe Dan Paltinisanu, „casa” ambelor grupari. Oarecum nemeritat, deoarece gazdele au condus de doua ori si au avut sansa desprinderii, dar in cele din urma in fotrbal este vorba si de noroc.

Prima repriza a fost fada, cu putine ocazii de poarta si cu doua echipe ce pareau obosite inca din debut. Ungureanu a deschis insa rapid scorul pentru Ripi, inca din minutul 3, la o faza la care a contribuit si Monea. Pana la intrarea la cabine, s-a mai inregsitrat o singura faza, bara lui Draghici din minutul 30. Atat.

Partea secunda a fost insa deosebit de spectaculoasa, iar cele doua echipe au evoluat ofensiv avand multe ocazii si aratand mai bine decat nivelul in care evolueaza. Birnoi si Velcota au irosit primele ocazii pentru violeti, apoi acelasi Birnoi a egalat in minutul 54, bine servit de Popovici. Gazdele s-au trezit din letargie, Zaluschi a ratat singur cu Contra, dar apoi Dumiter a marcat (a treia oara in trei meciuri) in minutul 60 dupa un asist al lui Ungureanu, 2-1. Gazdele puteau rezolva jocul, Toma si Dumiter avand sanse bune, dar si Ungureanu o dubla ocazie, sut in bara si sut parat de contra.

Contrar cursului jocului, in minutul 78, Draghici a inscris (tot a treia oara in trei meciuri) dupa o centrare perfecta a lui Podina. 2-2 parea scorul final, dar in minutul 94, Golda, care anul trecut juca pentru Ripi, a prins un demivoleu de exceptie din 15 metri, la o faza care nu anunta nimic si a adus bucurie in tabara violeta. Ripi – Poli 2-3 si ramane un meci care a facut in cele din urma buna propaganda fotbalului „inter-orasenesc”.

Daca arbitrul aradean Mircea Ardelean s-a achitat excelent de sarcini, nu acelasi lucru il putem spune despre „asistenta” Patricia Samusudean, care a facut un meci extrem de slab. Aceasta a ridicat de trei ori fanionul aiurea pentru ofsaid in prima parte la actiuni cursive ale polistilor si o data, tot aiurea in minutul 93 contra Ripensiei. A fost si faza din care a pornit golul victoriei oaspetilor…

Ripensia: Dobre – Popa, Burdet, Apro, C. Toma, Monea, Stoi, Anghelina, Ungureanu, Dumiter, Badauta. Au mai jucat: Zaluschi, M. Toma, Cluci.
Antrenor: Ciprian Urican

ACS Poli: Contra – Bocsan, Motreanu, Podina, Harut, Basic, Opoku, Popovici, Birnoi, Velcota, Draghici. Au mai jucat: Mrkela, Golda, Padurariu.
Antrenor: Ionel Ganea

1. javra ai nenorocita nici la bucatarie nu e buna???!!!dar ,ce sa te miri daca este …blonda PROASTA!!!!!