Victorie muncita pentru Ripensia Timisoara, in prima partida de la Buzias

TIMISOARA. Victorie la limita pentru Ripensia, in fata formatiei Crisul Chisineu Cris, in primul test pe care timisorenii l-au sustinut in cantonamentul de la Buzias.

Formatia pregatita de Cosmin Petruescu a deschis scorul in minutul 6, dupa o lovitura libera executata excelent de Neagu, pentru ca un sfert de ora mai tarziu Clej sa egaleze pentru liderul seriei a VIII-a din liga a III-a. In minutul 31, Golda a adus din nou Ripensia in avantaj, pentru ca Vasluian sa duca scorul la 3-1 dupa alte 6 minute. Crisul a mai redus o data diferenta de pe tabela prin Suslac, iar la pauza era 3-2.

Aradenii au mai aratat o data de ce sunt candidati la promovarea in liga secunda, iar in minutul 61 au reusit egalarea, dupa o eroare in lant a apararii timisorene. In cele din urma, Ripensia a obtinut victoria dupa golul lui Alexandru Popovici din minutul 72, care a stabilit si scorul final, 4-3.

Un meci tipic de pregatire, cu bune si rele. La plusuri as adauga numarul de goluri pe care l-am marcat, cele patru, am mai avut alte 2-3 situatii bune. La minusuri as trece usurinta cu care am tratat faza defensiva si cu care am luat cele 3 goluri. Dar una peste alta, ma bucur ca nu am avut jucatori accidentati dupa acest joc, pe un teren foarte bun pentru aceasta perioada a anului pentru zona in care ne aflam si conditiile meteorologice. Suntem in grafic din punct de vedere al pregatirii, al incarcaturii fizice, suntem acolo unde trebuie sa fim. Am avut cateva zile in care am pus accent pe partea de acumulari fizice si probabil ca s-a resimtit in joc si lipsa de prospetime pe care am avut-o in primele partide. Dar e normal in aceasta parte a pregatirii sa punem accent pe partea de acumulari fizice. mai avem de pus la punct unele lucruri atat pe partea ofensiva cat si pe defensiva„, a declarat la final antrenorul Ripensiei, Cosmin Petruescu.

Ripensia Timisoara:Dobre (min. 30, Miklos / min. 60, Velcea), A. Macritchii (min. 77, Marić), Tieranu, Lalić (min. 81, Sturzu), Fridrich (min. 46, Gladun), Calin (min. 46, Stoi), Neagu, Vasluian (min.46, Popovici), Ene (min. 46, V. Macritchii), Piftor (min. 87, Bain), Golda (min. 69, Padurariu).

Urmatorul meci amical pentru Ripensia Timisoara este programat sambata, 30 ianuarie, cand timisorenii vor intani colega de esalon Pandurii Targu Jiu.