Victorie muncita pentru Informatica Timisoara la Odorheiu Secuiesc

TIMISOARA. Duelul dintre FK Odorheiu Secuiesc si Informatica Timisoara si-a respectat denumirea de derby in futsalul romanesc.

Meciul a inceput cu formatia gazda la controlul partidei, iar in minutul 4 ardelenii au si reusit deschiderea prin tanarul Istvan Hadnagy.

Banatenii parca s-au trezit dupa golul incasat si a inceput recitalul ofensiv. Mai intai Ovsyannikov a reusit sa egaleze in minutul 11, pentru ca dupa numai cateva zeci de secunde Mimi Stoica sa aduca in avantaj campioana Romaniei.

Pana la pauza tot timisorenii au mai inscris odata prin acelasi Denis Ovsyannikov, insa puteau sa isi asigure un ecart de 3 goluri daca Ruxanadri ar fi ajuns la un balon pasat in fata portii de Stoica.

Repriza secunda a inceput exact cum s-a incheiat prima. La numai cateva secunde de la reluare, Ovsyannikov a profitat de o eroare a gazdelor si l-a invins cu un sut sub bara pe Grigoras.

A urmat o revenire a ardelenilor, care au punctat de doua ori in interval de 20 de secunde prin Hadnagy, care a reusit astfel hattrick-ul. Ovsyannikov a facut 5-3 dupa o pasa a lui Mimi Stoica, iar Araujo a inscris al saselea gol pentru timisoreni.

Odorheiul s-a apropiat din nou la un gol pe final de meci prin reusitele semnate de Szecsi si Istvan Csalla. Soarta celor trei puncte a fost decisa cu trei secunde inainte de final, cand Ovsyannikov a inscris al 4-lea gol al sau si a stabilit scorul final, 7-5 pentru Informatica.

Odata cu aceasta victorie Informatica ajunge la 10 puncte si o egaleaza in clasament pe Autobergamo Deva, insa are un meci mai putin disputat fata de hunedoreni. In runda viitoare, campioana Romaniei va intalni pe Poli Iasi, sambata, de la ora 18, partida care se va disputa la Sannicolau Mare.