Victorie muncita la Buzau. Un singur gol a facut diferenta la futsal pentru CFR Timisoara

Etapa a VI-a a primei ligi de futsal a insemnat o deplasare lunga si grea pentru CFR Timisoara, care a evoluat tocmai la Buzau cu echipa locala Luceafarul. Dupa 40 de minute echilibrate, dar in care a fost superioara, CFR s-a impus cu un scor destul de atipic pentru futsal, 1-0.

Feroviarii veneau dupa un 1-2 acasa cu Odorhei si aveau nevoie de un succes pentru a ramane in lupta pentru locul 4. Asadar, baietii lui Lupu au inceput in atac, iar prima mare ocazie a avut-o Bobe, de la gazde, care nu l-a invins pe Teo Lungu din doi metri. Apoi Krstic, singur cu portarul, Toader si din nou Krstic l-au remarcat pe excelentul Chivulescu, cel care a pastrat scorul alb la pauza, 0-0.

In partea secunda s-a jucat mai mult pe contre, chiar daca CFR a avut o posesie mai buna. Bobe a avut un sut bun, scos din fata portii goale a feroviarilor, apoi Lupu si Toader nu l-au putut invinge pe acelasi Chivulescu. A facut-o insa Darius Nastai in minutul 34 din apropiere. Finalul de joc a fost lejer, Craciun de la gazde primind al doilea galben si implicit pe cel rosu. CFR a avut doua minute superioritate, dar s-a multumit cu 1-0.

3 victorii si 3 esecuri au ceferistii, care au terminat meciurile din turul sezonului regulat. Din pacate ei au pierdut doua meciuri care le-au avut in mana si altul cu o nou promovata. Chiar si asa, victoria de la Deva le garanteaza faptul ca se vor bate din nou pentru play-off.