Victorie mare pentru pantere! BCM Danzio s-a impus in fata celor de la Universitatea Alba Iulia. FOTO!

Elevele lui Dan Ionescu au depasit fara prea mari probleme gruparea din Alba Iulia, o formatie cu un buget net superior si care se preconiza a fi in acest sezon una dintre echipele care va lupta pentru primele patru locuri.

Baschetbalistele timisorene au ajuns la cea de-a 7-a victorie in Liga Nationala dupa ce s-au impus in intermediara de miercuri in fata Universitatii Alba Iulia. ”Panterele roz” au aratat ca parcursul de pana acum nu a fost intamplator, controland meciul disputat la Sala Constantin Jude, desi oaspetele erau cele creditate ca  favorite in acest joc.
Echipa din Alba Iulia a condus numai in primele minute ale partidei, pentru ca din minutul 7, timisorencele s-au instalat la timona si nu au mai cedat conducerea pana la finalul intalnirii. Dupa 17-16 la finalul primului sfert, elevele lui Dan Ionescu si-au marit avantajul la 8 puncte pana la pauza(35-27). Desi jucatoarele din Alba Iulia au stat mult mai bine decat timisorencele la recuperari, ”echipacii” si-au blocat bine adversarele care nu au reusit sa marcheze decat cate 11 puncte in sfertul doi si trei. Inaintea ultimelor 10 minute de joc, gruparea banateana avea 10 puncte avans(48-38). Apoi elevele lui Dan Ionescu au ajuns la un ecart de 19 puncte(71-52) in minutul 37, pentru ca in final sa se impuna cu 76-58.
Tiffany Brown a reusit un meci mare, marcand aproape jumatate din punctele echipei sale, 34. Biljana Pesovic a urmat-o cu 21 de reusite. Pentru Alba Iulia cea mai buna marcatoare a fost Rebecca Tobin cu 18 puncte.
„Raman consecvent sintagmei ca in baschetul feminin se poate intampla orice. Asa cum am pierdut noi la Alexandria desi eram favoriti, s-a intamplat acum  sa invingem una dintre puterile campionatului, asta pe hartie deocamdata, in teren nu au aratat lucrul acesta. Nu pot decat sa-mi felicit fetele pentru efortul pe care l-au depus si sa recunosc ca sunt foarte bucuros ca am putut sa aducem echipa noastra la un nivel la care sa poata lupta de la egal la egal cu o echipa de top patru”, a spus antrenorul Dan Ionescu.