Victorie mare! ASU Poli Timisoara bate Metalul Resita si obtine prima victorie din 2017

Dupa doua remize, care usor puteau fi transformate in victorii, 2-2 la Suceava si 1-1 acasa cu Braila, ASU Poli a scapat de ghinion si a obtinut o victorie cu adevarat importanta in lupta pentru salvarea de la retrogradare. Violetii, sustinuti de circa 200 de fani, suporterii banateni primind ajutor si din Giulesti, au invins Metalul Resita, o echipa ce are in comun cu Banatul doar numele…

Desi s-au intalnit doua grupari din subsolul clasamentului, partida a fost atractiva cu destule ocazii la ambele porti. Putem spune insa ca formatia mai buna si mai inchegata a castigat meritat, la capatul a 90 de minute de fotbal bun. ASU Poli a marcat cate un gol pe repriza, atunci cand era mai important. Metalul a inceput mai bine, dar Blanaru a deschis scorul in minutul 19, iar in repriza secunda, atunci cand gazdele cautau egalarea, Badauta a rezolvat partida in minutul 80, cu un gol pe contraatac. Astfel, „baietii in ghete” obtin a doua victorie in deplasare din acest sezon, 2-0, a sasea in total si obtine 24 de puncte, cu 11 mai mult decat singura echipa care mai retrogradeza in acest sezon.

Etapa viitoare, ASU Poli va primi pe teren propriu, replica Mioveniului, formatie ce poate spera la baraj, chiar daca in aceasta runda a pierdut acasa cu UTA.

Politehnica: Gakos – Motreanu, Galan (cpt.), Mera, Bilia, Taub, Birau, Stancu, Gorovei, Teut, Blanaru. Au mai jucat: Badauta, Tugui, Ghinescu.

1. Ca iubitor al fotbalului ,in primul rand al celui timisorean,nu pot sa nu ma bucur de victoria ambelor…Poli!Destul ne vor rau altiil