Victorie logica, dar cu emotii. Timisoara merge in sferturile Cupei Romaniei la handbal

TIMISOARA. Nu a fost usor, dar a meritat drumul. Au facut peste 1000 de kilometri pentru jocul din optimile Cupei si pana la urma totul s-a terminat cu bine. Handbalistii de la Poli merg in sferturile competitiei dupa ce s-au impus cu 27-24 (13-11) la Bacau.

Violetii au inceput partida bine, s-au distantat la 4 goluri, dar moldovenii au tinut aproape revenind in spate la doua lungimi. In partea secunda jocul a fost si mai echilibrat, iar la un moment dat Bacaul a trecut in avantaj. Poli a egalat imediat si a gestionat excelent finalul de partida, in care s-au distantat la 3 goluri. Sadoveac a fost cel mai bun jucator de pe teren, extrema reusind 15 goluri. Au mai marcat pentru invingatori Milosevic 3, Marjanovic 3, Fenici 2, Orbovic 2, Irimescu 1, Cimpan 1.

O noua victorie la 3 goluri diferenta, la fel ca in campionat, cu diferenta ca de data asta am avut ceva emotii. Sunt foarte multumit pentru victorie, in conditiile numeroaselor probleme cu care ne confruntam. Noi nu am profitat de situatiile favorabile pe care le-am avut, puteam sa stam mai mult la conducere si sa incheiem jocul mai relaxati. In cele din urma, pot spune ca am reusit ceea ce era esential, sa castigam acest meci. In momentele importante ale partidei ne-am aparat bine si am atacat inspirat”, a spus la finalul partidei Pero Milosevic, antrenorul violetilor.

Banatenii si-au aflat si adversarul din sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Poli va intalnit in deplasare pe Minaur Baia Mare.

Urmatorul meci pentru Poli este insa ina campionat, la Turda, intr-un joc ce va conta ca prima partida din retur. Duelul este programat pentru miercuri, 12 decembrie, de la ora 18.