Victorie lejera pentru Ripensia Timisoara, care urca pe locul secund in Liga II

TIMISOARA. Daca Politehnica Timisoara se inclina acasa in fata imprevizibilei Metaloglobus Bucuresti in urma cu cateva saptamani, iata ca Ripensia a invins fara mari probleme echipa din capitala, intr-un meci din cadrul etapei a VIII-a din liga secunda.

Ripi venea dupa doua esecuri consecutive, 0-1 la Targoviste, primul esec din acest sezon si apoi un neasteptat 0-1 in Cupa la Biled, si avea nevoie de o evolutie consistenta pentru a trece de acest moment mai greu, in fata unei echipe incomode, care se simte mai bine pe teren strain, decat acasa.

Oaspetii, pregatiti de Bogdan Vintila, au avut initiativa in prima jumatate de ora, dominand centrul terenului si avand cateva ocazii la poarta debutantului Dalin Munteanu. Gazdele au echilibrat cu greu partida, dar si cand au facut-o, nu s-au mai uitat inapoi. In minutul 35, Zaluschi a scapat pe contraatacat si a vrut sa-l serveasca ideal pe Mediop, dar balonul a fost trimis in propria poarta de fundasul Sava, 1-0. Oaspetii au acuzat socul primirii golului, iar in minutul 40, Mediop a recuperat cum numai el poate o minge, a patruns in careu, a pasat excelent pentru capitanul Popa, acesta a tras la poarta, mingea a lovit bara si s-a intors inapoi la Andrei Dumiter, care a indeplinit o simpla formalitate, 2-0, scor la pauza.

CITESTE SI: Se pun noi semafoare in Timisoara sau se desfiinteaza treceri de pietoni. Ultimul plan al primarului Nicolae Robu pentru fluidizarea traficului in oras

Metaloglobus a inceput in atacat partea a doua, dar in minutul 54, Ciochina a vazut al doilea galben, fiind eliminat, iar din acel moment singura problema era de cate ori va mai inscrie Ripensia. Claudiu Matis nu a stat mult pe ganduri, ducand scorul la unul de forfait, 3-0, la capatul unei actiuni excelent de ehipa, minutul 56. Jocul s-a disputat apoi la poarta vizitatorilor, dar acestia reusesc in minutul 73 sa reduca din diferenta, dupa un penalty transformat de Ghenovici. Bucurestenii au ratat apoi cateva ocazii de gol, mingea lovind si transversala, dar de inscris au facut-o gazdele, in minutul 85, cand Mediop a finalizat un contraatac scoala, 4-1.

O victorie meritata si muncita pentru Ripensia cu 4-1, care urca momentan pe locul secund, in spatele lui Hermannstadt si va juca etapa viitoare la Academica Clinceni.

Ripensia: D. Munteanu – Popa (c), Vladia, Apro, Toma, Dumiter (70, Bobina), Stoi, Zaluschi (90, Semeniuc), Ungureanu, Matis (86, Golda), Mediop. Antrenor: Remus Steop.

1. Ripensia dovedește ca este o echipa serioasă.Fara alte comentarii.Felicitari si la anul in prima divizie.