Victorie lejera pentru ASU Politehnica Timisoara. ‘Baietii in ghete’ incheie sezonul peste UTA si Ripensia

TIMISOARA. Duel frumos in ultima etapa a ligii secunde, la Timisoara, intre ASU Politehnica si Metaloglobus Bucuresti in ultima etapa a Ligii secunde.

Cele doua echipe erau scapate de griji inca dinaintea inceperii partidei si astfel a rezultat un duel frumos, presarat cu ocazii si de o parte si de cealalta, insa incheiat cu victoria formatiei lui Cosmin Petruescu.

Dupa un sfert de ora echilibrat, timisorenii au deschis scorul prin Ursu. Acesta a primit o pasa de la Ignea, a patruns in viteza prin partea stanga, a trimis pe coltul lung si l-a invins pe portar. Cinci minute mai tarziu, dupa o faza lucrata de Ignea si Manea, ultimul trimite catre poarta, balonul este respins pana la Ursu, care trimite in plasa.

Acesta a fost si scorul pauzei, cu toate ca si oaspetii puteau reduce din handicap la lovitura libera a lui Herea, din minutul 36.

In partea a doua a jocului, ASU Poli s-a multumit sa apere rezultatul, avand din ce in ce mai putine sarje ofensive, mai ales dupa eliminarea lui Mihai Ene in minutul 63, dupa ce si-a lovit cu cotul un adversar. Singurul lucru notabil in final de meci a fost debutul lui Cristuldo pentru ASU Politehnica, la doar 16 ani.

S-a incheiat 2-0, iar ASU Poli incheie sezonul pe locul 10, cu 48 de puncte, la o lungime de rivalele UTA si Ripensia Timisoara.

ASU Poli: Borbei – C. Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş – Dros, Bg. Vasile – Alin Manea (Demetris Cristodulo 88′), Ignea, F. Trip (Mih. Ene 34′) – Oct. Ursu (Coadă 78′). Rezerve neutilizate: Murariu – Motreanu, Vidrăsan, I. Plămadă
Antrenor: Cosmin Petruescu