Victorie lejera! BC SCM Timisoara nu a avut probleme cu Galatiul

TIMISOARA. In runda a VII-a a sezonului regulat din Liga Nationala de baschet masculin, BC SCM Timisoara a intalnit o echipa ce a inceput anul competitional mai greu, dar in fata careia violetii aveau mari probleme sezonul trecut.

Leii din Banat si-au revenit rapid din esecul suferit in ”jungla” din Tg. Mures si au jucat la adevarata valoare. Chiar daca Galatiul a fost prima echipa care a pus o diferenta de 5 puncte pe tabela, Timisoara a avut un prim sfert memorabil, incheiat cu scorul de 28-17, ca apoi diferenta sa creasca pana la pauza. A fost 47-33 la intrarea in sfertul trei, dar banatenii nu aveau sa se opreasca aici, chiar daca la un moment dat, principalii jucatori ai echipei au fost si menajati.

In cele din urma jocul s-a incheiat cu scorul de 93-76, in ciuda unui ultim sfert in care violetii nu au mai fortat, o victorie chiar mai lejera decat o arata scorul.

Ca de obicei, Jeremic si Komatina au facut legea, ambii reusind cate 19 puncte, dar si Diaz a impresionat cu un double-double, 11 puncte si 10 recuperari, in timp ce de la oaspeti veteranul Bojovic a impresionat cu 22 de puncte si 7 recuperari.