Victorie fara probleme pentru Informatica Timisoara in fata lanternei rosii. Accidentare teribila pentru un fotbalist al campioanei

TIMISOARA. Informatica Timisoara a reusit scorul de pana acum al sezonului dupa meciul impotriva Clujanei Cluj Napoca, ultima clasata in Liga Nationala de fotbal in sala.

Campionii Romaniei au controlat meciul de la un capat la altul. Banatenii au lovit de doua ori bara in primele minute, iar la jumatatea reprizei l-au pierdut pe portarul Roberto Voin. Tanarul goalkeeper timisorean a iesit sa respinga un balon care se indrepta catre Robert Tamas, a fost impiedicat de clujean si s-a lovit cu capul de braul de ciment de la marginea tribunei din sala Constantin Jude. Voin a fost preluat de ambulanta si transportat la spital pentru investigatii suplimentare.

Timisorenii parca s-au trezit si golurile au inceput sa curga in poarta clujeana. Daniel Araujo si Denis Ovsyannikov, cu cate o „dubla”, Pedrinho si antrenorul Robert Lupu, jucator la randul lui, au stabilit scorul pauzei, 6-0 pentru Informatica.

Repriza secunda a inceput la fel cum s-a incheiat prima, cu o reusita a timisorenilor, semnata de Robert Lupu, dupa care Ovsyannikov si-a completat hattrick-ul. Pana la finalul meciului capitanul timisorean Deco a punctat de doua ori, iar Ilas a inscris si el odata. Golul de onoare al clujenilor a venit de la Paul Campean. S-a incheiat 11-1, acesta fiind cea mai clara victorie de pana acum a Informaticii in campionat.

CITESTE SI: Se ‘da cu verde’ pe noile piste de biciclete de pe un bulevard din Timisoara. Reprezentantii Primariei, despre vopsea: ‘Are aderenta foarte buna si e omologata’

E o victorie buna. Ne si revenim pentru ca acesta este al 14-lea meci pe care il jucam in Champions League si campionat. Practic toate celelalte echipe au cate 8, noi avem 14 si lotul e mai subtire decat al celorlalte. Ne prinde bine acest meci. Stiam ca va fi un meci usor, stiam ca imi va fi greu sa ii motivez, dar pana la urma si-au dat drumul si ma bucur pentru lucrul acesta… Am inceput mai moale, le-am spus ca e important sa ne implicam bine, sa facem un efort bun, nu au venit nici ei cu toti jucatorii si ne-am dorit sa jucam mai mult ce am jucat in ultima parte din prima repriza si in a doua repriza. Una peste alta interesul nostru nu e sa dam 20 de goluri, pentru ca daca voiam sa avem golaverajul acesta cu echipele mici, sa fim si noi la golaveraj, automat ne-ar fi afectat ca si lot, si nu e nevoie sa ne suprasolicitam. Important e ca in meciurile tari sa obtinem puncte. Punctul e cel mai important si nu golurile. Pare ca accidentarea lui Roberto ne-a trezit oarecum. El a avut determinare si il apreciez pentru asta. Cred ca a fost singurul jucator care a tratat corect meciul de la inceput si ma bucur ca si-a revenit. E un copil foarte bun si cred ca va fi intre primii 2 portari in urmatorii 2-3 cu siguranta„, a spus la finalul meciului antrenorul timisorean, Robert Lupu.

In runda viitoare, ultima a turul de campionat, timisorenii vor juca in deplasare, impotriva Gloriei Buzau.