Noutati :

Victorie de senzatie pentru Poli Timisoara. Handbalistii banateni trec de Dobrogea Sud dupa ce au fost condusi si la 9 goluri

10 octombrie, 2020 - 02:23 PM
Autor: Daniel Neacsu
Categorie: SPORT
0

TIMISOARA. Dupa victoria in fata CSM-ului din Bucuresti, handbalistii de la Poli Timisoara au facut o noua partida de senzatie si au invins si Dobrogea Sud.

Timisorenii au condus pe tabela pana in minutul 5, cand Sandru a egalat la 2. Echilibru s-a pastrat pana la jumatatea reprizei, cand dobrogenii au reusit sa se desprinda, iar la finalul primei parti aveau un avantaj de 5 goluri pe tabela, 16 – 9.

Banatenii au inceput catastrofal repriza secunda, iar constantenii au profitat si dupa 6 minute au stabilit ecartul maxim, 19-10. A fost momentul in care s-a trezit si Timisoara si jucat din ce in ce mai bine. A fost o adevarata cursa de urmarire pentru handbalistii lui Vlad Caba. In minutul 48, fostul timisorean Chikovani inscria pentru 23-17, aceasta fiind ultima reusita dobrogeana a intalnirii. In minutul 56 timisorenii au egalat la 23 situatia de pe tabela, pentru ca pana la final sa mai puncteze prin Somlea si Sadoveac, ultimul din 7 metri, si sa isi asigure alte trei puncte.

Cel mai bun marcator pentru Poli a fost Sadoveac, autor a 8 goluri. Celelalte reusite banatene au fost semnate de Barros – 6, Somlea – 3, Neamtu – 3, Baican – 2, Fenici – 1, Cimpan – 1, Nastasie – 1. La Constanta, Sandru a marcat 6 goluri, iar Nistor 4.

Urmatoarea partida pentru Poli este programata duminica, de la ora 11, impotriva Dunarii Calarasi.