Victorie de senzatie! Handbalistii de la Poli Timisoara s-au impus clar pe terenul Stelei

TIMISOARA. Inaintea meciului capital pentru locul 6 din sezonul regulat de la Steaua acasa, antrenorul Pero Milosevic spunea ca meciul o va decide aparera si daruirea jucatorilor! Iar tehnicianul muntenegrean a avut dreptate.

Cu o poarta inchisa aproape la perfectiune de Adam Savic, cu o aparare mai mult decat stabila si cu o ofensiva decenta, Poli s-a impus clar la Chiajna contra Stelei, 20-15 (10-5) si poate fi sigura de pozitia a sasea, dar deocamdata nici nu poate visa mai mult.

Banatenii au inceput perfect meciul, luand gol abia dupa 13 minute, iar spre final de prima repriza aveau deja un avantaj consistent, 9-3. Inceputul partii secunde a aratat o echipa a Stelei gata sa intre in joc, au ajuns la un singur gol in spatele violetilor (10-11), dar Poli a aratat multa maturitate in joc pentru a nu scapa victoria printre degete. Violetii au obtinut o victorie mare si arata ca mai au un cuvant de spus in acest sezon. Etapa viitoare, elevii lui Milosevic joaca acasa cu Satu Mare.

Marcatori Poli: Simovic 7, Marjanovic 4, Stefan 2, Fenici 2, Lazarov 2, Milosevic 1, Furak 1, Neamtu 1. La stelisti, Szoke a marcat de 5 ori.