Victorie de palmares. Timisoara a invins pe final Dabrowa Gornicza, dar nu s-a calificat in semifinale

TIMISOARA. SCM OHMA Timisoara a invins dupa un meci intens echipa poloneza MKS Dabrowa Gornicza in returul sferturilor de finala ale Alpe Adria Cup. Banatenii s-au impus la un punct, 64-63, dar cum au pierdut turul la 7 puncte au ratat calificarea.

CITESTE SI: Bebelusi gemeni, de doar o luna, printre pacientii internati cu gripa la Victor Babes, in Timisoara. Sunt 11 copilasi internati cu infectii respiratorii

Banatenii au facut din nou trei sferturi slabe, la fel ca in Polonia, marcand doar cate 14 puncte la 10 minute. Exact ca in tur, alb-violetii s-au trezit in ultima secventa, reusind acum sa intoarca un deficit de 10 puncte. S-a terminat 64-63, dupa un meci destul de slab, iar Timisoara ramane doar cu acest succes de palmares. Banatenii parasesc competitia regionala europeana cu un bilant pozitiv, 6 victorii si doar 2 esecuri.

Cel mai bun jucator al gazdelor a fost Igor Kesar, la fel ca in ultimele partide, reusind 24 de puncte si 6 recuperari.

Urmeaza in weekend Cupa Romaniei, acolo unde SCM este calificata in Final 8, dar are un adversar imposibil, UBT Cluj.