Victorie de moral pentru alb-violeti in debutul sezonului ligii a doua, Poli Timisoara – FC Bihor 2-0 (’21 Scutaru, ’59 Axente)

TIMISOARA. Debut de sezon pentru elevii lui Valentin Velcea, in compania bihorenilor, o alta echipa care a suferit de pe urma deciziilor comisiilor FRF. Numai 3.000 au fost prezenti in tribune la meciul alb-violetilor.

O prima repriza cu un gol dar si un joc confuz al banatenilor si o a doua parca mai clara atit in ocazii cit si in clarviziunea jucatorilor gazda.

“In 21 am pornit pe un drum fara sfirsit, alaturi iti voi fi mereu la bine si la greu” a fost mesajul afisat in Peluza Sud .

Echipa Poli Timisoara:  Serghei Lepmets – Andrei Daruiala, Florin Ilie, Srdjan Luchin, Laszlo Sepsi, Alexandru Curtean (’72 Rocha), Cristian Scutaru (’61 Poparadu), Iulian Tames, Dorin Goga, Tossaint Ricketts, Mircea Axente (’80 Zagrean)

Echipa FC Bihor: K. Pogacsics- S. Oltean, D. Musca, S. Moraru, C. Danci, C. Opris, C. Chis, C. Selagea, I. Birza, A. Markus, A. Florean, I. Petrache.

Velcea: “Ceea ce ne-am propus am reusit. E o victorie care iti da un confort si oarece liniste

Valentin Velcea: “Ceea ce ne-am propus am reusit, am debutat cu o victorie. Insa treubie sa se stie ca mai este mult pina la sfirsit. Au fost doua reprize distincte, unele mici nesicronizari care au fost reparate in partea a doua. Felicit jucatorii pentru efort si pentru reusitele lor din meci. Tebuie sa ne gindim ca vom intilni echipe bune atit in deplasare cit si la Timisoara. Aceasta victorie iti da un confort. Sunt jucatori care si-au recapatat forta si bucuria de a juca. Toate meciurile sunt grele de acum inainte. Daca cistigam cu Slatina sunt sigur va vor veni multi spectatori la stadion si exact asta ne trebuie, suporteri in tribune”.

Despre Goga, tehnicianul banatenilor a spus urmatoarele: “L-am certat pe Goga la pauza si vad ca a inteles, a fost alt jucator in repriza a doua. Pot sa va spun despre el ca la ramine la Timisoara cel putin pina in iarna

Pareri

1. felicitari politehnica, in orice liga vei fi!, noi iti vom fi alaturi, un meci in care sa vazut lipsa de omogenitate datorita noilor jucatori intrati in echipa, dar pe parcurs sa mai destins neincrederea, se putea si un scor mai mare, dar e multumitor, bihorul era omogen dar a jucat timorat, poate si publicul a avut un rol in asta, noi suporteri va suntem alaturi, Timisoara unica.