Victorie de centenar. Politehnica Timisoara invinge la Giurgiu pe Astra

TIMISOARA. Poli si-a revenit miraculos pe final de an. Dupa 1-0 la Brasov si 2-1 acasa cu Steaua, gruparea alb-violeta a obtinut un nou succes important la ultimul meci oficial din 2021. Si de Centenarul clubului. A fost 2-0 pentru banateni la capatul unui joc eroic oferit de alb-violeti.
Prima repriza a fost echilibrata, iar in jocul banatenilor nu s-a simtit oboseala de la meciul cu FC Arges din Cupa. Ocazii au fost la ambele parti, dar ale timisorenilor mai multe si insemnate. Zaluschi de doua ori, Ignea si Gerbi, tot de doua ori puteau deschide scorul pana la pauza, dar la vestiare s-a intrat cu 0-0.
Dominarea Timisoarei s-a concretizat in minutul 52, cand dupa un corner, Mera a fost pe faza si a inscris din 6 metri. Gazdele au obtinut apoi un penalty foarte usor, dar Paduraru si-a pastrat poarta intacta, reusind sa respinga lovitura lui Gabriel Serban, minutul 52. Poli si-a facut meciul usor din minutul 72, cand Ignea a pasat excelent pentru Gerbi care a inscris si a stabilit scorul final, 0-2.
Asadar, o victorie muncita si meritata pentru Poli, care isi salveaza sezonul pe final de an.

1. Sunt și raman mândru de Poli și de orașul meu iubit, TIMISOARA!!!!