Victorie clara pentru Ripensia, infrangere pentru Poli Timisoara in testele de sambata

TIMISOARA. Divizionarele secunde Ripensia si Politehnica au jucat fiecare cate un meci de verificare sambata, ambele partide disputate la Timisoara. Daca una a castigat clar, cealalta a pierdut, lamentabil!

Ripensia nu a avut probleme pre mari cu echipa sora, UVT (Liga 4 Timis). Fotbalistii lui Calin Mada conduceau cu 3-0 la pauza, prin reusitele semnate de Alexandru Piftor, de doua ori, si Mogos, un fotbalist aflat in teste, care in stagiunea trecuta a jucat la Hunedoara. In partea a doua ripensistii s-au dezlantuit. Experimentatul Cristi Gavra a reusit un hattrick, Ene a inscris si el de doua ori, in timp ce Calin a punctat o data. Pentru UVT a punctat Calin Matis, cel care in partea a doua a evoluat pentru gruparea din liga a IV-a. Asadar, scor final, 10-1.

Urmatorul meci pentru Ripensia Timisoara este programat joi, de la ora 10:30, tot cu CS UVT. Deocamdata nu este stabilit terenul pe care se va juca.

Ripensia (repriza 1): Dobre-Zamfirescu, Tieranu, Fridrich, Gladun – Stoi, Mogos (in sezonul trecut, la Corvinul)-Tarsa (în sezonul trecut, la Poli Iasi si Vedita Colonesti), Mihart, Piftor-Matis.

Ripensia (repriza 2): Rus-Sturzu, Tarsa, Lalić, Fridrich-Calin, Vidrasan, Ene-Vasluian, Gavra, Petrus. A mai intrat Toroc(Dudestii Vechi)

Politehnica Timiosara a jucat pe stadionul Auto impotriva celor de la Steaua Rosie Varias, echipa de pe locul al doilea al seriei I din Liga 5. Alb-violetii au folosit doua garnituri, cate una pe repriza, formata din jucatori experimentati, dar si din tineri. Istoria partidei s-a scris in ultima jumatate de ora. Jivan a deschis scorul pentru „sirbi” dupa 60 de minute, Teodorescu a egalat pentru alb-violeti in minutul 85, dar Forghici cu o scarita eleganta din penalty a stabilit scorul final si marea surpriza, in minutul 90, Poli – Varias 1-2. Atitudinea violetilor a lasat din nou de dorit, care iata pierd in fata unei echipe din Liga 5. Steaua Rosie si-a depasit conditia si a aratat ca o formatie experiemntata care stie ce vrea. Coordonata bine de Adrian Titu din defensiva, cu jucatori experimentati la mijloc, dar si cu guri de foc in atac, Variasul isi va aminti mult timp despre acest joc… Si ar fi bine si ca Poli sa faca acelasi lucru!

Poli Timisoara(repriza 1): Murariu – D. Radu, Motiu, M. Mircea, Pamfile, A. Marco, Sofran, Ignea, Bakos, Pureca, Teodorescu

Poli Timisoara (repriza 2): Isvoranu – Jurj, Bocsan, Huminic, Taub, Gologan, Pana, Milea, Benzar, Olariu si Birnoi.