Victorie clara pentru Informatica Timisoara in al doilea meci din grupa. Calificarea se joaca duminica

TIMISOARA. Informatica Timisoara a obtinut prima victorie din Main Round-ul UEFA Futsal Champions League, tocmai in fata gazdei turneului, Nikars Riga.

Robert Lupu a inceput partida cu Nikars Riga cu o singura schimbare in primul 5 fata de intalnirea cu Ernstthall, cu Araujo in locul lui Deco, alaturi de Iancu, Stoica, Bondar si Ovsyannikov. Timisorenii au dominat inceputul de meci, iar dupa aproape 4 minute Lupu l-a gasit perfect pe Ovsyannikov, care a si deschis scorul. Nici nu si-au revenit bine gazdele ca dupa numai 2 minute Savio a scuturat din nou plasa portii lui Nikars, dupa o pasa a lui Pedro Henrique. Informatica a controlat si restul reprizei, insa la pauza s-a intrat cu scorul de 2-0.

La 5 minute de la reluare, Flavio, aflat la primele meciuri pentru formatia timisoreana, i-a pasat lui Pedro Henrique, iar autorul serviciului de la al doilea gol a trimis in poarta letona. Nikars a redus din handicap pe tabela prins Sens, insa bucuria gazdelor a fost de scurta durata. Dupa numai 33 de secunde, Bondar l-a gasit perfect pe Ovsyannikov, care a reusit dubla.
Informatica a continuat sa atace, iar cu doua minute inainte de final antrenorul jucator Robert Lupu a dus scorul la 5-1. Finalul de meci a mai adus alte doua reusite. Mai intai Daniel Araujo a inscris golul 6 pentru Informatica, pentru ca dupa 15 secunde Baklanovs sa inscrie al doilea gol al letonilor si stabileste si scorul final, 6-2 pentru Informatica.

Duminica, in ultimul meci din Main Round, Informatica Timisoara va infrunta Rekord Bielsko-Biala, formatie care in primul meci al grupei a trecut cu 7-0 de Nikars Riga, iar in cel de-al doilea a spulberat cu 5-1 pe Ernstthal.