Victorie clara in al doilea meci din turneul bulgar pentru baschetbalistii de la SCM Timisoara

TIMISOARA. Dupa o infrangere la numai 4 puncte in fata formatiei din Stara Zagora, SCM Timisoaraa facut o demonstratie de baschet in al doilea meci amical disputat in turneul din Bulgaria.

Primul sfert al intalnirii cu BC Yambol a apartinut gazdelor, care s-au impus cu 22-20. In actul al doilea baschetbalistii pregatiti de Dragan Petricevic au facut spectacol, reusind sa il castige cu 30-8, ceea ce a facut ca la pauza scorul sa fie 50-28 in favoarea banatenilor.

Si sfertul al treilea a apartinut tot Timisoarei, care l-a castigat la 9 puncte diferenta. Ultimul act a fost castigat cu 18-15 de gazde, pentru ca la ultima sirena tabela sa arate 86-60 in favoarea lui SCM Timisoara.

Cel mai bun marcator pentru formatia timisoreana a fost capitanul Sherwood Brown, cu 19 puncte, la care a mai adaugat si 4 recuperari. Celelalte puncte timisorene au fost reusite de Mirel Dragoste – 14p, Adam Mirkovic – 13p, Lewis Stallworth – 12p, Alexandru Olah – 6p, Milos Komatina – 5p, Cristian Mocritchi – 5p, Laszlo Lazar – 5p, Igor Mijajlovic – 5p si Nikola Gajic – 2p.

Un alt plus pentru formatia timisoreana este faptul ca Dragan Petricevic i-a vazut la lucru pe toti cei 12 baschetbalisti din lot.

SCM Timisoara joaca urmatorul meci de verificare vineri, de la ora 17, la Plovdiv, impotriva formatiei Academica. Bultex.