Victorie clara, dar muncita la Galati. Baschetbalistii de la SCM Timisoara, invingatori in Cupa

Intr-un meci din turul secund al Cupei Romaniei la baschet masculin, SCM Timisoara s-a impus la Galati, pe terenul unei echipe din al doilea esalon valoric cu 94-76. Returul este programat in decembrie, dar echipa banateana este ca si calificata, dupa ce astazi a practicat un joc de bun nivel.

CITESTE SI: O splendoare! Casa cu Atlanti isi dezvaluie superba fatada refacuta, de pe care titanii de 8 metri, complet reconstruiti, par niste strajeri la poarta Pietei Libertatii din Timisoara. Foto

Elevii lui Dragan Petricevic au fost combativi sub panouri, au gresit putin si au avut procentaje bune la aruncari, ca plus fiind tranzitia rapida a balonului.

SCM a condus toata partida, la pauza avea un avans de zece puncte, ecartul maxim fiind de 23 de lungimi. Scor final Galati – Timisoara 76-94 si o victorie care aduce incredere si pentru urmatoarele partide.

Amaury Gorgemans a fost cosgheterul partidei cu 22 de puncte pentru invingatori, desi nu a jucat nici jumatate din meci. De la SCM Timisoara au mai inscris: Mirkovic 18 puncte, 7 recuperari, Dragoste 12 puncte, Pesakovic 11 puncte, 7 pase decisive, Franklin Jr 10 puncte, 5 pase decisive, Brown 7 puncte, Komatina 6 puncte, Coconea 6 puncte si Lazar 2.

„A fost un meci exact cum m-am asteptat sa fie, la discretia noastra din primul pana in ultimul minut, cu momente bune si cu momente mai putin reusite, asta pentru ca echipa din Galati chiar practica un baschet frumos, placut ochiului. Noi am avut ocazia sa rulam mai multi jucatori, sa dam minute unor baieti care au evoluat mai putin, cum ar fi Coconea si chiar Lazar, care nu a jucat in ultimele etape si este foarte important ca a prins aceste minute. Este un meci pe care echipa noastra l-a tratat cu multa seriozitate, sa nu creada cineva ca era suficient doar sa iesim pe teren pentru a face un galop de sanatate. Galati este intre primele patru echipe din cealalta grupa. Cu siguranta vom avea un meci acasa in retur care nu va fi usor si in care va trebui sa transpiram serios pentru a-l castiga”, a declarat antrenorul principal al echipei banatene, Dragan Petricevic.

SCM Timisoara continua seria meciurilor in deplasare, dar revine in campionat unde o asteapta doua meciuri foarte importante la Pitesti si Craiova.