Victorie clara a campionilor de la RCM in fata Stelei! Rugbystii timisoreni s-au impus fara probleme, 36-13, in capitala

Elevii lui Danie de Villiers au dominat clar partida cu ros-albastrii, reusind sa marcheze nu mai putin de 6 eseuri in meciul disputat sambata, la Bucuresti si adjudecandu-si punctul bonus ofensiv.
 Timisorenii au vrut sa demonstreze ca infrangerea suferita saptamana trecuta contra celor de la Baia Mare a fost doar un accident. Campionii au promis o victorie in fata Stelei si s-au tinut de cuvant.
Kinikinilau a fost cel care a dat startul reusitelor in meciul disputat in capitala, eseul reusit de jucatorul tongalez fiind  transformat de Vali Calafeteanu, iar galben-albastrii s-au instalat la condicere la jumatatea primei reprize. Stelistii nu au reusit sa le puna cu adevarat probleme banatenilor, punctand  doar prin doua lovituri de pedeapsa transformate de Dumbrava, iar RCM-ul si-a mai trecut in cont doua reusite pana la pauza, una bifata de catre Capatana si una, de Vasile Rus, prima din ele fiind transformata de Vali Calafeteanu, astfel ca la pauza Timisoara conducea cu 19-6.
Campionii au inceput cu un eseu transformat partea a doua a jocului(26-6) si au continuat cu o noua reusita a lui Vasile Rus(31-6) iar Morrison a culcat si el balonul in terenul de tinta al bucurestenilor. Umaga si Conache au ratat transformarile insa victoria banatenilor a fost clara, chiar daca in ultimele minute de joc, stelistii au bifat si ei eseul de onoare prin Ionut Dumitru, eseu transformat de catre Dumbrava.
Partida s-a inchieiat asadar la scorul de 36-13 pentru timisoreni care si-au asigurat si punctul bonus ofensiv si astepta cu incredere meciul de saptamana viitoare contra Farului, meci care va marca revenirea rugby-ului pe ‘Dan Paltinisanu’ dupa o pauza de aprope patru decenii.