Victorie anemica pentru Ripensia in fata celei mai slabe echipe din Liga 2

TIMISOARA. Penultima etapa a sezonului regulat din liga secunda a programt un meci si in Timisoara. Pe arena Electrica, Ripensia a intalnit cea mai slaba echipa a campionatului, Dacia Unirea Braila, formatie ce a obtinut doar doua puncte pana acum. Si la cum joaca, nu este de mirare.

Desi trebuia sa fie un adevarat galop de sanatate, in cele din urma a fost un meci cu energie buna in prima repriza si slab in partea a doua. Ripi s-a impus cu 1-0, insa diferenta putea fi mult mai mare, trupa banateana ratand din toate pozitiile.

Cum era de asteptat, gazdele au inceput in atac, dar gurile de tun Gavra si Ivancevic nu au fost in forma. Era nevoie de un gol, si acesta a venit de la un fundas, la o faza incalcita in minutul 21, Darius Tiereanu reusind sa trimita mingea in plasa din centrul careului mare. Apoi, ratari pe banda rulanta, cu Gavra in rol principal, dar si cu Ene sau Ivancevic, acesta trimitand in bara. Oaspetii, doar intamplator au iesit cu mingea la picior din propria jumatate…

In partea secunda, Ripensia a dominat, dar nu a mai avut sansele din prima parte. Chiar si asa, Matis, Piftor sau Golda puteau inscrie, dar au ratat. De cealalta parte, oaspetii au avut o tentativa de sut pe poarta doar spre final. Asadar, 1-0, insa Ripensia trebuie sa arate mai bine decat atat in partidele urmatoare.

In ultima runda din sezonul regulat, banatenii merg la Slobozia, echipa ce a invins astazi la Calarasi cu… 8-0!

Ripensia: I. Rus – Sturzu, Tieranu, Lalic, Gladun, Piftor, Vidrasan, T. Călin (cpt.), Ivancevic, Ene, Gavra. Au mai intrat: Matis, Stoi, Golda, V. Macritchii, Mihart.