Victorie „gafaita” pe final! HCM Politehnica Timisoara – Universitatea Cluj 26-25 (14-11)

TIMISOARA. In sfarsit, la a treia incercare, handbalistii de la HCM Poli Timisoara reusesc sa invinga intr-o partida oficiala. Dupa un inceput prost de sezon, cu doua infrangeri, banatenii au obtinut prima victorie.

Debutul de sezon dezastruos, cu doua infrangeri, acasa cu Ploiestiul, 24-25, si in deplasare la Targu Jiu, 21-25, l-a determinat pe antrenorul Nedeljko Vuckovici sa schimbe registrul tactic. Astfel ca elevii sai si-au adjudecat primul succes insa nu fara emotii.

Adversarul banatenilor, Universitatea Cluj, echipa aflata de asemenea in suferinta si fara nicio victorie in actualul sezon, a venit la Timisoara hotarata sa-si vinda scump de tot pielea.

Si a fost aproape de o surpriza. Daca meciul ar mai fi tinut inca doua minute, exista riscul ca Timisoara sa piarda din nou. La pauza, alb-violetii aveau un avans de trei goluri, 14-11, care insa s-a pierdut imediat la reluarea partidei.

Pina la final s-a mers cap la cap, in ultimele minute gazdele reusind sa se desprinda la doua goluri. Ultimul minut care a coincis dealtfel si cu o eliminarea lui Marius Ignat, a dus la relansarea meciului insa a fost mult prea tirziu.

Era deja 26-25 si meciul se incheia… HCM Politehnica invinge, gafaind, pe final si o asteapta o partida dificila weekendul viitor la Turda, in compania echipei Potaissa, penultima in clasamentul Ligii Nationale de handbal masculin.

Au inscris: HCM Poli: Stan si Fenici – cite 7 goluri, Timofte – 6 goluri, M. Ignat – 3 goluri, Spahici – 2 goluri, Cotinghiu – 1 gol

U Cluj: Bondar – 11 goluri, Micu – 4 goluri, Grasu – 3 goluri, Irimiaș, B. Mihai si Busecan – cite 2 goluri, R. Lazăr – 1 gol, T. Stanescu – 1 autogol.