Noutati :

Vanatoare de soferi care se urca cu masinile pe pistele de biciclete din Timisoara. Numarul special de telefon la care puteti face sesizare

13 aprilie, 2022 - 10:44 AM
Autor: Redactie      
Categorie: EVENIMENT
10

TIMISOARA. Curatenie pe pistele de biciclete din Timisoara. Politistii locali amendeaza pe banda rulanta soferii care parcheaza cu tupeu pe benzile dedicate celor care se deplaseaza pe doua roti prin oras.

CITESTE SI: Taiat si plin de sange. Tanar biciclist cu fata distrusa, dupa un accident, la Timisoara 

CITESTE SI: Asfalt nou pe doua strazi din cartierul Modern, la Timisoara. Lucrarile au durat 6 luni. Foto 

Aproape 80 de sanctiuni au fost date in ultima perioada de agentii care au fost sesizati de biciclisti.

Au fost amendati soferi prinsi ca au oprit sau stationat pe pistele special amenajate pe Bdul Eroilor, str. Cluj, Spl. N. Titulescu, Spl. T. Vladimirescu, Cetatii, Stefan cel Mare, C. Porumbescu, Calea Aradului, Calea Torontalului, Calea Martirilor, V. Babeș, Pestalozzi, Piata Al. Mocioni.

Amenzile sunt intre 290 si 725 de lei si 2 sau 3 puncte penalizare la permis, atrag atentia politistii locali.

Cei care observa masini parcate pe piste pot sesiza Politia Locala la numarul special 0356.913.

 



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 10comentarii

recomanda prietenilor

loading...

Pareri

  1. „Poliția ” locală ….pe ăia care parchează la hotelul mercure pe cetății, în interiorul șantierului , nu îi vedeți????? Sau de SUV-uri și mașini scumpe nu vă atingeți ?

    • Clar ca ar trebuii extinse aceste actiuni si facute zilnic !

      • In sfarsit! Nu toti biciclistii sunt „asi ai ghidonului”, te trezesti cu o masina in fata ta, parcata aiurea, dai sa o ocolesti si te loveste unul care si-a luat carnet ieri. Si biciclistul e de vina.

    • Va recomand sa descarcati aplicatia: Primaria Timisoara. Cand vedeti o masina parcata aiurea, faceti o sesizare in aplicatie (cu poza si locatia) iar politia locala apare in cel mai scurt timp. Credeti-ma ca nu dureaza mai mult de 30 de secunde sa faceti sesizare.
      Primiti si raspuns pe e-mail cu rezolvarea situatiei. Eu unul voi continua sa fac asta, altfel nu scapam de nesimtiti.

  2. Eu ma bucur ca putem face ceva totusi in privinta asta, aici era vb despre alta problema domnule „Alooo”. Dar boala romanului din nastere e plangerea cronica :))))

  3. Această acțiune ar trebui extinsă și la cei care parchează pe spatiile verzi!

    • Ai uitat sa adugi si:
      – ingrijirea spațiilor verzi
      – amendarea celor care, spre a opri staționarea masinilor in „fata casei lor” (desi spatiul este unul urban), si-au amenajat spațiul verde cu cca 1/2 m inspre carosabil,
      – in final, amenajarea parcarilor (de toate felurile).

  4. Astia sunt unii si se pot lua masuri impotriva lor dar cand vine vorbe de biciclisti nu prea. Cei care merg pe trotuarele care nu au piste, cei care merg pe langa piste si cei care merg pe carosabil pe strazile care au piste nu patesc nimic.

    • Coane Daniele, daca maine parlamentul voteza o lege prin care esti obligat ca de la 1 mai 2022 sa zbori, mersul pe jos fiind interzis, ce faci? Zbori? Pentru ca o lege sa poata fi aplicata trebuie sa existe, mai intai, premisele respectarii ei. Dupa cum vede toata lumea, in Timisoara nu exista piste de biciclete ci doar ceva incropeli si desene pe asfalt iar de mers pe carosabil este imposibil din cauza gropilor, gurilor de canal si soferilor agresivi (nu-s multi, vreo 50%). Ce faci interzici mersul pe bicicleta sau accepti ca legea nu poate fi aplicata in forma actuala si conditiile date?
      Noi vorbim de piste de biciclete dar uitam ca trotuarele, acolo unde ele exista, sunt intr-o stare deplorabila, pline de capcane, ocupate de masini si terase. Timisoara se trasnsforma de decenii, inca de pe vremea barbosului, dintr-un oras frumos intr-o mahala insalubra. Toti primarii si arhitectii ultimilor 30 de ani ar trebui internati, drept pedeapsa, la groapa de gunoi pana la sfarsitul zilelor.

  5. Dar de haosul din fata scolilor nu ziceti nimic? In fata la liceele Loga, Filologie, Dositei, Sc. Gen 25 s.a.m.d, unde mamicile, bunicii si cine-o mai fi venind să ia/aduca prunci stau si ocupa o banda sau umplu parcarile – de nu te poti mișca – fara a fi sanctionati. Daca vreti sa fiti corecti atunci impartiti dreptatea cu aceeasi oca! Unde sesizam si cine intervine sa degajeze traficul? @autor articol – nu mai vanati senzationalul si nu fiti partizani daca vreti sa fiti profesioniști!!!