Unii se pregatesc de Craciun, altii de meciuri in Cupa Romaniei. SCM Timisoara va intalni Pitestiul

TIMISOARA. Intr-o perioada in care multe dintre disciplinele sportive au intrat in vacanta de iarna, baschetul masculin nu lasa nicio saptamana fara meciuri. Dupa ce in ultimele zile s-au jucat meciurile etapei a XI-a din Liga Nationala, urmează acum mansa intai din sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

SCM Timisoara va intalni un adversar accesibil, dar nu de subestimat, BCMU Arges Pitesti. In campionat, cele doua echipe s-au intalnit deja de doua ori, regatenii impunandu-se in Sala Constantin Jude, iar banatenii in Trivale.

Pitestenii au ajuns in aceasta faza a competitiei cu mici emotii. In optimile de finala au pierdut cu 88-84 partida cu CSM Focsani, dar au obtinut calificarea dupa o victorie clara acasa, 87-59.

Timisorenii nu au avut probleme in faza precedenta, invingand clar in ambele meciuri pe CSM Galati, cu 94-76 la malul Dunarii si 93-85 acasa.

Mergem inainte, continuam cu antrenamentele, ne pregatim pentru meciurile din Cupa României. Nu ne oprim in această perioada, pentru ca avem de jucat peste nu multe zile”, a spus Dragan Petricevic, antrenorul Baschet SCM Timisoara.

Partida cu pitestenii se va juca in Sala Constantin Jude, duminica de la ora 17. Returul sferturilor de finala va avea loc la 8 ianuarie. Partida de la Pitesti va incepe la ora 17,00. Pana atunci, violetii vor mai intalni U-BT Cluj-Napoca, in campionat, sambata, 4 ianuarie 2020, acasa.