Un punct de bun augur! ASU Poli Timisoara nu vine cu mana goala din Bucovina

TIMISOARA. Cu mult curaj, dar si cu incredere. Asa au jucat „Baietii in Ghete”, de la ASU Poli in deplasarea de la Suceava, in primul meci oficial din 2017. Doar nesansa a facut ca elevii lui Sorin Brindescu sa nu se intoarca acasa cu toate punctele.

Prima repriza de pe stadionul Areni a fost echilibrata, cu sanse de gol la ambele porti, insa tabela a ramas nemodificata pana la pauza. Violetii au inceput tare repriza secunda, si dupa doua ocazii mari, cand mingea a lovit bara la suturile lui Motreanu si Teut, Poli a reusit sa deschida scorul, prin Birau, cu un sut de exceptie, in minutul 55. Chiar daca au mai avut ocazii, mai ales prin Badauta, in urmatorul sfert de ora, gazdele au intors scorul, dupa reusitele lui Stanescu si Dimitriu. In minutul 80, Badauta reuseste sa egaleze, cu un sut elegant din careul mare si tot el a trecut pe langa golul de 3 puncte, in prelungirile partidei.

Astfel, Foresta Suceava – ASU Poli s-a terminat la egalitate, 2-2, insa jocul alb-violetilor – incurajati si la acest meci, in ciuda unei deplasari infernale, de peste 50 de spectatori – da sperante pentru o primavara fotbalistica frumoasa in alb-violet.

Saptamana viitoare, Poli va juca pe teren propriu cu Dacia Unirea Braila.

Foresta: Niga – Balan (cpt.), D. Lung, Asanache, Druga – Cerlinca, Dumitriu, Danilă, Cainari – Rusu, Vraciu. Au mai jucat: Mutu, Stanescu. Antrenor: Cristian Popovici

Politehnica: Gakos – Motreanu, Bilia, Mera, Galan (cpt.), Ghinescu – Birau, Stancu, Nicolescu, Teut – Blanaru. Au mai jucat: Badauta, Gorovei, Tugui.
Antrenor: Sorin Brindescu

Sursa foto: liga2.ro