Un punct castigat la Focsani! Poli Timisoara a egalat in ultima secunda

TIMISOARA. SCM Politehnica a terminat la egalitate, 26-26 (15-11), deplasarea la CSM Focsani, din runda a 5-a a Ligii Nationale de handbal masculin. Banatenii se pot considera castigatorii unui punct, in conditiile in care au fost condusi cu 5 goluri diferenta (26-21 in min 57), dar au avut o revenire de senzatie cu trei goluri in ultimul minut si jumatate! Golul egalizator a fost marcat de tanarul pivot Leonard Stefan, aflat la singura reusita din aceasta intalnire.

A fost o partida nebuna, in care am gresit mult in atac cu precadere in prima repriza. In partea a doua, am mai recuperat din dezavantaj, am egalat si chiar am condus la mijlocul intervalului. Egalarea noastra a venit cu sansa, in urma unui pressing pe care l-am facut in ultimul minut. Gazdele noastre au luptat extraordinar, publicul i-a ajutat enorm; e greu sa castigi ca adversar in astfel de conditii”, a spus la finalul meciului, antrenorul Pero Milosevic. Tehnicianul polist s-a aratat ingrijorat de o accidentare suferita de capitanul Cristian Fenici; aceasta problema medicala se adauga indisponibilitatii lui Vuk Milosevic, care a incasat o lovitura in figura in jocul cu Dinamo Bucuresti. „Sunt multumit cu un punct, tinand cont de greselile pe care le-am facut in atac. Liga Nationala e dura, iar noi trebuie sa fim uniti pentru ca fiecare joc se anunta foarte dificil”, a mai spus Pero Milosevic.

Marcatorii Politehnicii in meciul de la Focsani: Marjanovic 8, Lazarov 8, Lasica 4, Fenici 2, Simovic 2, Santeiu 1, Stefan 1.