Un gol, 3 puncte. Victorie pentru ASU Politehnica, care este „fruncea” in Timisoara

TIMISOARA. Etapa a X-a a ligii secunde a adus o victorie mult dorita de ASU Politehnica, „echipa suporterilor” banateni invingand Farul Constanta. A fost 1-0 pentru violeti, un rezultat marca inregistrata si pentru tehnicianul Cosmin Petruescu, mai ales ca din cele patru victorii obtine pana acum, trei au fost castigate la acest scor.

Istoria partidei s-a scris in primele 10 minute. Imediat dupa inceputul partidei, atacantul vizitatorilor Moise a avut o interventie tarzie asupra portarului Murariu fiind eliminat. Apoi, dupa ocazia lui Bozian din minutul 8, a venit si golul lui Ionut Coada, din 5 metri, in urma unei centrari venite de la Poparadu.

Chiar daca meciul nu a fost spectaculos, s-a jucat pentru fiecare cenimetru de iarba, cu gazdele insa mai prezente in joc, mai ales ca au evoluat si in superioritate. Pana la final au mai fost ocazii, dar scorul reflecta ceea ce s-a petrecut pe teren, chiar daca diferenta putea fi mai mare.

O victorie meritata si muncita, obtinuta si cu putin ajutor datorita eliminarii din minutul 2. Am stiut ca Farul e o echipa redutabila, mai ales de cand a fost preluta de Petre Grigoras, echilibrata defensiv si periculoasa in atac. Ne bucuram de aceste trei puncte, care ne ajuta si in clasament, dar trebuie sa corectam din greselile mai ales tactice care le facem si sa pregatim foarte serios orice meci, indiferent de adversar”, a spus la finalul partidei Cosmin Petruescu, antrenorul echipei violete.

Au fost ceva emotii in debutul partidei, atunci cand jocul a si inceput mai tarziu, din cauza lipsei celei de a doua ambulante, dar in cele din urma totul s-a rezolvat in timp util.

ASU Politehnica: Murariu – Bilia, Coada, Nicolescu, Cojocaru – A. Ignea, Lazea, Poparadu, Bozian – Banica, Velici. Au mai jucat: Schieb, Bedea, Miholca.

Asadar, dupa 10 etape, ASU Politehnica a acumulat 14 puncte si sta cel mai bine dintre echipele din Timisoara, locul 11. Celelalte doua reprezentante ale orasului sunt din pacate, deocamdata, pe locuri retrogradabile. Ripensia este pe 16, primul sub linie cu 8 puncte, iar ACS Poli pe locul 19, penultimul, cu 5 puncte.

In runda viitoare, ASU Politehnica va juca in deplasare, cu Dacia Unirea Braila.