Un 3-3 dezamagitor pentru Ripensia Timisoara, intr-un joc ce trebuia castigat in fata echipei din Calarasi

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a debutat pe teren propriu in al 5-lea sezon consecutiv de cand echipa banateana se afla in liga secunda. Dupa un meci spectaculos cu o echipa necajita, tabela a aratat un rezultat de egalitate, 3-3. Un scor dezamagitor, cu atat mai mult cu cat echipa oaspete are in continuare cu mari probleme si s-a reunit mult mai tarziu decat formatia banateana care astazi nu avea voie sa piarda puncte acasa.

Putea fi insa si mai rau, oaspetii au condus cu 0-1 si 2-3, banatenii egaland cu 5 minute inainte de final. S-a terminat doar egal, intr-un joc in care echipa din Calarasi, cu 12 jucatori adunati recent la echipa, parea fara suflu inca din prima repriza, dar a rezistat cumva si a profitat de gafe impardonabile in careul banatean.

Cum s-au marcat golurile:

– minutul 16: 0-1, Stoica a deschis scorul din careul mare, dupa o respingere gresita a defensivei banatene.
– minutul 35: Piftor a batut bine un corner si Sokovic a marcat simplu, cu capul, 1-1.
– minutul 40: Golda, tot cu capul, dar si cu ajutorul lui Sandu a facut 2-1.
– minutul 60: Matei a inscris din apropiere, dupa ce banatenii nu au reusit sa respinga mingea din propriul careu, la un corner, 2-3
– minutul 70: Nou intratul Sava a marcat dintr-o centrare a lui Kanda pentru 2-3
– minutul 85: 3-3 dupa un contraatac perfect initiat de Sturzu si finalizat de moldoveanul Dan Taras.

Ripensia: Rus – Morariu, Tieranu, Rogac (cpt.), Fridrich – Coulibaly, V. Macritchii – Stoica, Golda, Piftor – Sokovic. Au mai jucat: Padurariu, Taras, Sturzu, Mitrov, Stoi.