Triplu castigator la Cupa Timisului. Sergiu Tirla, campion la Sanandrei

Cupa Timisului de la Sanandrei s-a dovedit o intrecere pe patru roti de mare anvergura, care s-a desfasurat fara evenimente neplacute, totul fiind la superlativ.

In aceasta etapa a Campionatului Judetean de Automobilism si Karting, lupta pentru a deveni campion a fost acerba si s-a dat in trei: Sergiu Tirla-BmwE36, Marius Giurisici-Honda Civic si Sorin Mihoc-Renault Clio.

Sergiu “Gao” a realizat din prima mansa un timp excelent, foarte greu de batut, hotarand sa nu mai concureze a doua mansa la circuit viteza pentru a-si menaja masina si pentru drift, competitie la care de asemenea a participat, strategie ce s-a dovedit de succes, el invingand pe linie, a castigat clasa 3 la circuit, a avut cel mai bun timp din concurs, dar s-a impus si la drift, devenind campion absolut.

Sorin Mihoc a terminat prima mansa cu un timp foarte bun, urmat de Marius Giurisici, care insa in a doua mansa a hotarat sa schimbe gumele, decizie perfecta, depasindu-l pe Mihoc si obtinand titlul la clasa 2, urmat de Dan Selejan-Bmw E36, un tanar in plina ascensiune. Mihoc a ocupat locul 2 la clasa 3, intr-un spirit temerar, aplaudat la scena deschisa, iar pe locul 3 la aceasta categorie a urcat Adrian Neagoe-VwGolf VR6.

Castigatorul clasei 1 a fost Florin Sburlea-Mazda 323, urmat de doi tineri de mare perspectiva, Florin Surugiu-Peugeot 205 si Mihai Florea-Vw Polo. Drifterii au realizat un spectacol de nota 10 atat la concurs, cat si la DriftShow, pe locul 2 la drift clasandu-se Raul Preda-Bmw 320, iar pe locul 3 venind proaspatul absolvent al Promotorsport Academy Timisoara, Alexandru Balan-Bmw E36.

La mijlocul lui august caravana automobilistica se va muta la Becicherecu Mic, unde va avea loc in premiera o etapa judeteana de raliu.