Trei puncte mari pentru Politehnica Timisoara. Victorie dupa patru esecuri consecutive pentru alb-violeti

TIMISOARA. Victorie la revenirea pe banca a lui Antonio Foale pentru Politehnica Timisoara, care ajunge la al treilea triumf stagional.

CITESTE SI: Scolile si gradinitele care se inchid in Timisoara si in judet, iar toti elevii trec in online, de luni. Decizia Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta Timis

Duelul cu Dacia Unirea Braila a fost unul echilibrat, dar cu Poli fiind tot timpul la timona jocului. Banatenii au deschis scorul in minutul 22. Mera a recuperat un balon la 40 de metri de poarta, i-a trimis lui Cosmin Birnoi, care a prins un sut superb din afara careului mare, iar mingea s-a strecurat in plasa prin dreapta portarului Brailei. Fotbalistul lui Poli a ajuns la a treia reusita din acest campionat si a stabilit si scorul pauzei.

In repriza a doua meciul s-a desfasurat pe aceleasi coordonate. La nici doua minute de la reluare o centrare in careu a fost atinsa de Mera, insa devierea fundasului timisorean nu l-a pacalit pe goalkeeper-ul oaspetilor. In minutul 50, Gervi a recuperat un balon in marginea careului de 16 metri din picioarele unui fundas al Brailei, a patruns si a sutat pe coltul lung. Plonjonul portarului Duta nu a putut impiediuca balonul, care a lovit stalpul din stanga si s-a oprit in plasa. Politehnica a continuat sa domine pana la final, insa nu a mai si punctat.
S-a incheiat 2-0, iar odata cu acest rezultat Poli ajunge la 10 puncte, egfaland-o la acest capitol pe concitadina Ripensia.

O gura mare de oxigen, da. E un rezultat pe care-l meritam si dupa aspectul jocului. La ocaziile pe care le-am avut, daca baietii erau putini mai concentrati putea sa fie un rezultat mai bun, dar acolo fiecare isi alege metoda si executia… Nu au existat astazi momente mai dificile. Baietii au fost concentrati, si-au dorit intr-adevar mai mult victoria. ii felicit pe aceasta cale ca si-au aratat valoarea, dorinta de victorie„, a declarat la final antrenorul Politehnicii Timisoara, Antonio Foale.

Toate meciurile sunt grele, etapele trecute am jucat cu primele sapte clasate ale campionatului. Am intâlnit numai adversari puternici, am crezut ca astazi intr-adevar vom intâlni un adversar mai de talia noastra, dar ne-a dat o replica foarte foarte buna. Ma refer ca si organizare de joc, ca si atitudine, dar un plus pentru jucatorii nostri este ca si-au schimbat atitudinea, asta ne-a incântat foarte are si ne da sperante pe viitor… Situatia la coada clasamentului nu e foarte foarte grea, daca vom castiga doua-trei meciuri cu siguranta urcam in clasament, azi ne-au avantajat rezultatele indirecte. Asteptam mai multe de la acest meci, dar am intâlnit un adversar omogen, cu experienta, mai ales Mera si Scutaru, care au jucat si in Liga I„, a spus antrenorul oaspetilor, Florentin Petre.

In runda viitoare, Politehnica Timisoara va juca peste doua saptamani pe terenul echipei pe care a eliminat-o in Cupa Romaniei, Unirea Slobozia.