Trei puncte imense castigate in Valea Domanului. Ripensia Timisoara s-a impus pe terenul Resitei

Ripensia și-a continuat duelurile banatene, si dupa 1-1 acasa cu Politehnica, sambata, in etapa a 18-a, a obtinut o victorie vitala pe terenului lui CSM Resita. A fost 2-1 pentru baetii lui Alex Pelici, care au avut un avantaj de doua goluri, dar au suferit pe final.

Prima parte a fost echilibrata, dar cu gazdele ratand ocaziile mai mari. Timisorenii, bine asezati in teren si de aceasta data au fost singurii care au marcat pana la pauza, Chera punctand din apropiere in minutul 38, dupa ce Voinea a trimis in transversala.

In partea secunda s-a jucat pe contre, cu multe ocazii de gol la ambele porti. Zimmermann si Dobre au fost decisivi in multe momente, cei doi portari din generatii diferite reusind sa impresioneze. Voinea a marcat in minutul 70 pentru oaspeti si se parea ca meciul este jucat. Totusi, pe final, ripensistii au tremurat, Resita avand din nou sanse enorme de a inscrie. In cele din urma Banac a redus din diferenta in minutul 90, dar era deja tarziu si gazdele nu au mai reusit sa si egaleze.

Ripensia scapa in sfarsit de locurile retrogradabile si, cu 22 de puncte, urca deocamdata pana pe locul 11, iar etapa viitoare va juca acasa cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

Ripensia: Dobre – Ad. Popa, Hecsko, Apro (cpt.), Caius Lungu – Burdet, T. Calin – Golda, Al. Neagu, Chera – Voinea. Au mai jucat: Monea, Zaluschi si Popovici.