Trei clasari pe podium pentru sahistii timisoreni la Campionatele Nationale Individuale pentru seniori

Competitia desfasurata in perioada 25 aprilie – 4 mai la Targu Mures a reunit peste 100 de sahisti din tara. Cluburile AEM Luxten si Medicina Timisoara si-au trimis si ele reprezentantii.
Desi nu au reusit sa urce pe prima treapta a podiumului, sportivii timisoreni s-au intors cu trei medalii de la Campionatele Nationale individuale pentru seniori.
La masculin, sportivul Mircea-Emilian Parligras s-a clasat pe locul al doilea dupa cele 11 runde, in urma lui Vlad Barnaure de la CS Vointa Satu Mare, iar Teodor Anton de la Medicina Timisoara a ocupat locul al treilea.
Vladislav Nevednichy si Constantin Lupulescu, de la AEM Luxten  s-au clasat pe locurile 4, respectiv 5.
Intrecerea feminina a fost castigata de Corina Peptan de la CSM Bucuresti, iar Mihaela Sandu de la Medicina Timisoara a ocupat treapta a doua a podiumului, fiind urmata de Elena Cosma de la CS Apa Nova Bucuresti.
Angela Dragomirescu, legitimata si ea la Medicina Timisoara s-a clasat pe locul 4, iar Cristina Foisor de la AEM Luxten, pe locul 7.
Urmatoarea competitie importanta din calendarul Federatiei Romane de Sah va avea loc la finele acestei luni, la Timisoara. Este vorba de Campionatului National Universitar „Pius Branzeu”, care se va desfasura intre 30-31 mai in organizarea Ministerului Educatiei Nationale si a Federatiei Sportului Scolar si Universitar, in colaborare cu Universitatea de Medicina si Farmacie „Victor Babes” Timisoara, Fderatia Romana de Sah, CS Studentesc Medicina Timisoara si AJS Timis.
Concursul (sistem: sah rapid) se va disputa  la Clubul  Studentilor  Medicinisti  –  Hyperion.