
TIMIȘOARA. Veste teribilă. A murit in spital la Timișoara băiatul de 13 ani peste care s-a prăbușit o poartă de fotbal, la Cenad, în urmă cu o săptămână.
CITEȘTE ȘI: Tupeu sau inconștiență? Ce au descoperit polițiștii când au oprit un tânăr pe o stradă din Timișoara. VIDEO
”La data de 21 martie 2026, din nefericire, minorul a decedat. În continuare, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”, a anunțat IPJ Timiș.
Copilul în vârstă de 13 ani a ajuns sâmbăta trecută în stare gravă la spital la Timișoara, unde medicii l-au operat de urgență, întrucât avea leziuni la nivelul capului.
Doctorii s-au arătat chiar optimiști în privința șanselor sale de recuperare după intervenție, însă în ultimele zile starea băiatului s-a agravat, iar în cele din urmă copilul a murit.
***
Va reamintim, sâmbăta trecută, pe un teren de fotbal din Cenad, băiatul era la joacă împreună cu tatăl său si câțiva prieteni.
La un moment dat, copilul s-a prins de bara de sus a unei porți și s-a legănat. Aceasta însă s-a desprins, băiatul a căzut, iar construcția metalică s-a prăbușit peste el. Tatăl a fost primul care i-a sărit în ajutor și a chemat ambulanța.
Copilul a fost dus de urgență la Spitalul Louis Țurcanu, iar de acolo la Spitalul Județean Timișoara. El a fost operat de către medicii de la Neurochirurgie și a rămas internat la ATI, unde astăzi s-a stins.
Localnicii povestesc că acea poartă mai căzuse cu câteva zile înainte de accidentul din 14 martie peste o fată, însă aceasta n-a fost grav rănită. Oamenii ar fi semnalat primăriei situatia, însă nimeni nu a făcut nimic.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
Condoleante familiei
A fost singurul incident care s-a petrecut. Chiar doamna care a comentat a spus ca nu este din localitate. Nu mai dați informații eronate.
In absolut in fiecare an cate o poarta sau doua cade peste cineva. In fiecare an cativa se urca pe vagoane si sunt arsi de arcul electric de 27000 V. Chiar nu invatam nimic niciodata? Repetam aceleasi greseli la infinit? Faceti o actiune de control la toate locurile de sport din tara. Fixati portile in beton cu coliere. Bagati intr-un manual de fizica exercitii- care-i greutatea minima ca o poarta sa se rastoarne. Exista in gari mesaje de atentionare nu va urcati pe vagoane? Popularizati accidentele in scoli cu poze explicite.
Ar mai fi. Tinerii/copiii se drogheaza de mici, apreciaza doar golaneala (muzica unor specimene gen Tzanca Uraganul, Danii Mocanu, etc), comportament eminamente asocial, prostitutie si viata promiscua de la varste extrem de fragede, aversiune fata de munca sau alte activitati educative, chiul masiv de la scoala, etc. Iar legile descurajeaza atitudinile ferme ale dascalilor (domne fereste sa-i dea vreo palma profesorul, ori sa-l lase repetent, ori sa fie exmatriculat), permite parintilor sa-i lase de capul lor in anturaje daunatoare sau, cand se ajunge la cazuri extreme (vezi crima celui de 13 ani de la Cenei) legea nu are ce-i face. Deci problema e mult mai profunda, societatea e bolnava si nu vad o solutie. Cand o treime daca nu mai mult, apreciaza persoane ce spun ca apa e informatie, vor industria calului si ca intelepciunea vine de la rusi (vezi cata intelepciune a venit pe capul ucrainienilor) ce pretentii poti sa mai ai.
Condileante familiei. Dumnezeu sa-l ierte!
Primarul ar trebui omorat in bataie de catre tatal victimei.
Toleranta zero – putorile astea ordinare nu fac nimic pentru tara.
Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte!
Draga Andrei Vlad Popa bag de seama ca esti un mare putinist, un si mai mare prorus si un antieuropean. De unde ne-am dat seama ? Simplu: numai un putinist putea sa scrie asa ceva despre un primar usrist.
In 2024 si 2025 usr ne-a salvat de rusi.
Medicamentele trebuie luate la timp conform cu prospectul.
Mergeti de vedeți pe la cluburile de copii cum sunt carate porțile!