Tot mai aproape de un nou baraj pentru mentinerea in Liga Zimbrilor. Politehnica Timisoara pierde primul duel cu CSU Suceava

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara a ajuns la 11 infrangeri in Liga Nationala de handbal si ramane pe locul 11, dupa esecul in fata Sucevei.

Prima repriza a fost una echilibrata, in care nicio echipa nu a reusit sa se desprinda la mai mult de doua goluri. Oaspetii au fost cei care au punctat primii si au condus in primele 5 minute, dupa care alb-violetii au preluat initiativa. In ultimele 5 minute ale primei parti, timisorenii s-au desprins la 2 goluri, pentru ca la pauza scorul sa fie 16-14.
Sucevenii au inceput mai hotarat repriza secunda, iar dupa 3 minute au trecut in avantaj, cu un gol semnat de Vencel Csog. In urmatoarele 5 minute, bucovinenii au pus o diferenta de 5 goluri in favoarea lor, iar de aici Politehnica a fost in permanenta urmarire a adversarului.
Handbalistii pegatiti de Mihai Rohozneanu s-au apropiat la 2 goluri cu 5 minute inainte de final, dar Suceava s-a aparat bine si a punctat cand a avut ocazia, reusind sa se impuna cu 34-30.

Golgeterii alb-violetilor au fost Sadoveac si Pribanic, fiecare cu cate 6 reusite, Cimpan si Moldovan au reusit cate 5, iar Trif a inscris de 3 ori. Si-au mai trecut numele pe lista marcatorilor Bran – 2, Baican – 1 si Szabo – 1.

Politehnica ramane si dupa acest meci pe locul 11, cu 14 puncte, la egalitate cu Steaua si la o lungime de Universitatea Cluj. In runda urmatoare, Politehnica va juca in deplasare tocmai impotriva formatiei bucurestene.

Pana la acea intalnire, banatenii mai au de jucat in Cupa Romaniei. Partida din primul tur al competitiei knock-out este programata duminica, de la ora 16, tot in sala Constantin Jude, si tot impotriva lui CSU Suceava.