Titlul ramane in Banat! RCM Timisoara este, pentru a doua oara consecutiv, campioana Romaniei la rugby!

La fel ca si anul trecut, echipa antrenata de Chester Williams a reusit sa invinga Baia Mare pe stadionul Arcul de triumf, in finala SuperLigii. Galben albastrii s-au impus cu 25-19 si pastreaza trofeul in Banat.

Timisoara a inceput in forta.Era minutul 6 cand Capatana a fost oprit la 5 m de terenul de tinta al baimarenilor, dar balonul a ajuns la Randall Morison care a bifat primul eseu al Timisoarei si primele cinci puncte in contul campioanei en-titre. Calafeteanu nu a reusit insa transformarea, iar Baia Mare a revenit repede in joc prin dropgolul lui Philip Falamoe(5-3).
Banatenii s-au distantat totusi la 9 puncte pana la jumatatea primei reprize, dupa ce in urma unui mol de margine, capitanul Burcea a reusit sa culce balonul in terenul advers, iar Calafeteanu a transformat incercarea, scorul ajugand la 12-3.
Dinis le-a dat ceva emotii timisorenilor, imediat dupa, cand a profitat de o greseala a lui Jody Rose si a scapat spre terenul RCM-ului. Conache l-a ajuns insa cu cativa metri inainte de terenul de tinta si l-a oprit pe baimarean.
Totusi echipa lui Eugen Apjok avea sa reduca din ecart(12-6), dupa ce Ioan Pop a transformat o lovitura de pedeapsa, in minutul 28. Iar  diferenta in favoarea galben-albastrilor a ramas de doar 3 puncte in minutul 38, cand acelasi Pop a mai transformat o ‘penalitate’ si jocul parea reechilibrat.
Inainte de a pleca la vestiare, Shennan avea sa mai bifeze un eseu, in urma unei faze perfecte a Timisoarei la care au conlucrat si Capatana si Morrison, iar Calafeteanu a transformat fara probleme, scorul pauzei fiind de 19-9.
Imediat dupa reluarea jocului, Calafeteanu a mai pus trei puncte in dreptul Timisoarei, transformand o lovitura de pedeapsa, 22-9. Dar meciul nu era jucat pentru ca Wiringi a bifat primul eseu al baimarenilor inainte de jumatatea reprizei a doua, iar Pop atranformat, diferenta reducandu-se la doar 6 puncte(22-16).
Banatenii s-au vazut  si in inferioritate dupa eliminarea lui Randall Morison, dar galben-albastrii nu au cedat. Calafeteanu a mai transformat o lovitura de pedeapsa si scorul a ajuns la 25-16.
Nu a fost insa suficient pentru un final de meci fara emotii. Timisorenii au mai avut un jucator  eliminat si au fost  nevoiti sa joace pentru cateva minute in 13 , iar Baia Mare si-a mai pus trei puncte in cont dintr-o penalitate transformata de Pop(25-19).
Finalul a fost unul foarte tensionat, baimarenii foratand pana in ultimele secunde, insa rugbystii timisoreni au reusit sa reziste si sa-si adjudece al doilea titlu consecutiv.