Timisoara Saracens merge in semifinalele Cupei Regelui cu victorii pe linie

Final de jocuri in grupele Cupei Regelui cu Timisoara obtinand patru victorii din tot atatea posibile. Ultima a venit sambata, cand, la Bucuresti, banatenii s-au impus in fata CSM-ului dupa un meci incins cu 16-12.

Ambele echipe erau calificate in semifinale, chiar inaintea disputarii acestui joc, dar in rugby nimeni nu se preda si se joaca doar la victorie pana in ultimul minut. Fara 10 jucatori care sunt la nationala, Saracens, condusa din teren de capitanul Vasile Rus, a reusit sa se impuna dupa un meci greu, fizic. La pauza a fost 7-6 pentru elevii lui Grainger Heikell, „aripa” Shannan marcand un eseu, care se va dovedi decisiv, transformat de Conache, in timp ce gazdele au reusit sa transforme doua lovituri de penalitate.

In partea secunda, gazdele au trecut cateva minute in avantaj, dupa un drop, 9-7. Apoi, Conache a reusit si el sa transforme trei penalitati, 16-9, dupa care gazdele au mai pus trei puncte pe tabela, 16-12 avea sa fie si scorul final, chiar daca pe sfarsit de joc, Saracens a jucat in 13 oameni. Victorie meritata si calificare en-fanfare pentru banateni, care sambata viitoare vor juca in semifinale cu U Cluj, cel mai probabil pe teren propriu.