Timisoara Saracens invinge dupa un meci nebun Steaua! FOTO

TIMISOARA. Inceput pe soare, terminat cu furtuna! Timisoara Saracens a trecut dupa un meci nerecomandat cardiacilor de liderul la zi din Superliga de rugby, Steaua Bucuresti, cu 8-6! In ciuda scorului mic, partida a fost deosebit de spectaculoasa, iar cea mai buna echipa a invins.

Banatenii au inceput in atac si chiar daca oaspetii au avut prima sansa de a pune puncte pe tabela, „sarazinii” au reusit un eseu, care s-a dovedit decisiv, extraordinar. Dupa o minge recupereata in propriul 22, gazdele au initiat un contraatac, care si-a atins scopul, dupa ce Jody Rose a culcat mingea la colt, in terenul de tinta advers. Calafeteanu nu a adus cele doua puncte suplimentare, dar a transformat apoi o penalitate, si cum pana in minutul 40 si Vlaicu a reusit 3 puncte pentru echipa sa, la pauza s-a intrat cu 8-3!

Repriza secunda a fost si ea spectaculoasa, cu Timisoara mai tot timpul in jumatatea adversa, chiar daca Vlaicu a mai pus 3 puncte pentru oaspeti, dupa o decizie sa-i spunem, controversata a arbitrului Iordachescu. La 8-6, doar Timisoara a contat pe teren, chiar daca in ultimele minute Steaua a intrat in jumatatea amfitrionilor. Tanarul Simionescu a a reusit doua faze de aparare foarte bune si a pastrat tabela la 8-6! Victorie importanta pentru Timisoara Saracens, chiar daca diferenta putea fi mult mai mare. Una peste alta un spectacol agreabil, care a inceput cu o tribuna plina, rarefiata pe final, cand o furtuna a lovit din nou orasul.

Timisoara Saracens: Militaru, Capatana, Pungea, Muresan, Drenceanu, Ianus, Rus, Burcea, Calafeteanu, Rose, Moala, Tangimana, Sefanaia, Lemnaru si Fercu. Rezerve: Radoi, Aholelei, Maris, Iftimiciuc, Morrison, Pretorius, Conache si Simionescu.