Timisoara Saracens incheie turul cu o victorie. Banatenii s-au impus clar la Cluj

Final perfect de tur pentru Timisoara Saracens. Elevii lui Grainger Heikell s-au impus cu 48-14 pe stadionul de rugby din Parcul Sportiv Iuliu Hatieganu, obtinand si punctul bonus ofensiv pentru cele sapte eseuri reusite.

Clujenii au pus probleme doar in primele minute, cand au si condus cu 7-3, dar tavalugul banatean si mai ales linia de trei sferturi au fost de neoprit. Pana la pauza, trupa in galben si albastru a reusit 6 eseuri, Shennan (2), Vasi Rus (1), Zaharia (1), Tangimana (1), Rose (1), 5 dintre ele fiind convertite de Calafeteanu, care anterior reusise si o lovitura de penalitate.

In partea a doua, jocul s-a mai echilibrat, banatenii au pus accentul si pe defensiva, iar Clujul a stat mai bine in partida. Ambele echipe si-au trecut in cont cate un eseu, capitanul Burcea pentru Timisoara, dar partida fusese rezolvata chiar inainte de pauza.

48-14 pentru Timisoara Saracens, care ramane neinvinsa in partidele cu Cluj, in noul format al Superligii. Sunt acum 9 victorii la rand pentru banateni, cea mai clara de pe pamant ardelean fiind un 68-0 in 2011. Au mai fost de atunci, tot la Cluj, 71-5, 45-3 si 33-11, ultima sezonul trecut.

Timisoara Saracens: 15. Shennan, 14. Zaharia, 13. Tangimana, 12. Umaga, 11. Moala, 10. Rose, 9. Calafeteanu, 1. Militaru, 2. Gorcioaia, 3. Maris, 4. Lazar, 5. Drenceanu, 6. Burcea (Capitan), 7. Rus, 8. Lemeki. Au mai intrat: Taupaki, Sabau, Poparlan, Ceaparii, O’Donnell, Neacsu, Ianus si Anesi.

Timisoara este liderul Superligii dupa disputarea turului sezonului regulat, fiind si singura echipa neinvinsa.