Timisoara s-a scufundat in ultimul sfert de ora pe semicercul Constantei

TIMISOARA. SCM Poli Timisoara a inceput astazi partidele din play-off, cu cea mai grea deplasare, la Constanta. Dupa un meci echilibrat, in care problema invingatorului s-a pus in trei sfert din joc, pe final, Constanta a fost mai proaspata si s-a impus cu 28-23, la pauza 12-11.

Debutul partidei a aratat o echipa a Timisoarei gata de sacrificiu si pregatita sa faca un meci mare. Elevii lui Pero Milosevic au condus in mai multe randuri, 1-0, 5-3, 6-4, 9-8 si 11-10, insa „marinarii” au intrat la pauaza cu un avantaj minim.

Poli a dat gol in debutul partii secunde egaland la 12, dar marinarii au replicat cu un partial de 4-0. Banatenii au ramas in joc pana in minutul 45, atunci cand tabela arata 20-18 pentru gazde. Finalul de joc le-a apartinut amfitrionilor care s-au distantat la 5 goluri, 25-20, incheiand jocul cu acelasi ecart, 28-23.

A fost insa un meci de mare lupta cu un cartonas rosu de fiecare parte, dar si cu multe eliminari, dar si faze spectaculoase care au incantat publicul.

Au marcat pentru Timisoara: Dragas – 6, Marjanovic – 6, Sadoveac – 1, Pribanic – 1, Cimpan – 2, Fenici – 3, Tcaciuc – 1, Orbovic – 2, Milosevic – 1.

Dobrogea Sud face 9 puncte in aceasta serie din play-off, iar Timisoara are 0 la rubrica puncte.