Timisoara pierde pe un final dramatic disputa cu liderul campionatului de handbal masculin, Dobrogea Sud

TIMISOARA. Dupa cum s-au disputat ultimele inclestari, mai intotdeauna un gol, maxim doua diferenta, de obicei pentru Constanta, era clar ca si duelul de marti dintre banateni si dobrogeni va fi pe muchie de cutit. Iar meciul din cadrul etapei a 19-a din Liga Zimbrilor a respectat aceleasi coordonate, pana in ultimele minute.

Pentru Poli era un meci foarte important, deoarece in cazul unei victorii se putea apropia vertiginos de podium, in timp ce ce oaspetii, care in weekend au jucat in Cupa EHF, iar apoi au venit la Timisoara pentru acest joc, succesul era vital pentru ramanerea pe primul loc. Iar partida a avut sare si piper, parade impresionante, goluri spectaculoase, nelipsitele comentarii la adresa arbitrajului, dar peste toate acestea jocul a fost deschis si a facut o buna propaganda handbalului autohton.

Debutul a fost echilibrat, cu ambele formatii la conducere, apoi vizitatorii s-au desprins la doua goluri, dar imediat Poli a recuperat si s-au dus la un ecart maxim de patru lungimi, intrand la vestiar cu un plus 3, 15-12.

Dupa pauza, „marinarii” au inceput in forta si au egalat la 16, dar banatenii au preluat conducerea, 21-19, ca ultimul sfert sa fie incendiar. De la 25-24 insa, timisorenii au ratat din toate pozitiile, chiar si doua aruncari de la 7 metri, in timp ce oaspetii au profitat si au marcat de peste tot. Gazdelor le-a lipsit inspiratia pe final, sau un suflu mai puternic in momentele decisive, iar Dobrogea a profitat impunandu-se totusi la un scor destul de mincinos, 30-27, stabilit in ultimele patru minute.

Esec greu de digerat pentru violeti, care pierd primul meci acasa din acest sezon, dar o lectie din care au ce invata pentru urmatoarele dueluri care vin, toate de foc, atat in campionat cat si in turneul Final 4 al Cupei Romaniei.

Principalii marcatori ai Timisoarei in acest joc au fost Sadoveac si Marjanovic, ambii cu 6 goluri, dar si cu un 7 metri ratat pe final. Au mai punctat Orbovic 4, Dragas 3, Fenici 3, Milosevic 2, Pribanic 2, Cimpan 1.

De la oaspeti au inscris Kevic 6, Chikovani 4, Crnoglavac 4, Csog 3, Mocanu 3, Nistor 3, Malinovic 2, Vujovic 2, Toma 2, Nikolic 1.

In runda viitoare, handbalistii pregatiti de Pero Milosevic vor juca pe terenul celor de la Steaua Bucuresti.