Timisoara pierde in Croatia dupa un ultim sfert slab in fata codasei grupei. Foto

TIMISOARA. Vine si primul esec pentru echipa de baschet a Timisoarei in Alpe Adria Cup dupa un meci foarte echilibrat decis pe final.

Baschetbalistii gazda au inceput mai bine partida si au castigat primul sfert la 8 puncte diferenta, insa pana la pauza timisorenii au revenit pe tabela si au redus ecartul la numai doua, 40-38.

Si sfertul al treilea a fost tot al jucatorilor lui Dragan Petricevic, care au intors scorul, iar la finalul acestuia aveau 8 puncte avans. In ultimul act al intalnirii gazdele au inceput mai bine si in aproape 3 minute au reusit sa egaleze situatia de pe tabela, in timp ce banatenii nu au mai punctat. Croatii au preluat conducerea pe finalul sfertului si nu le-au mai permis banatenilor sa se apropie. S-a incheiat 78-72 in favoarea echipei din Zagreb, iar Timisoara incepe returul din Alpe Adria Cup cu un esec.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Dimitrijevic, cu 18 puncte, in timp ce Gajic si Mitrovic au pus fiecare cate 14 pe tabela. Restul punctelor au fost semnate de Kesar – 12, Mirkovic – 7, Nasturescu – 5, Petrescu – 2.

Urmatorul meci pentru SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara in Alpe Adria Cup este programat in 13 decembrie, tot in deplasare, cu Redstone Olomoucko.

Pana la acel duel, timisorenii vor evolua si in campionat, tot in deplasare, impotriva Coronei Brasov.