Timisoara pierde duelul sub panou contra campioanei din Oradea, dupa un meci de calitate

TIMISOARA. Etapa a VI-a a Ligii Nationale de baschet, divizia de elita, a continuat cu un meci interesant in Sala Constantin Jude. SCM Timisoara a intalnit campioana CSM Oradea, in fata careia s-a inclinat in cele din urma, dupa un meci spectaculos.

Bihorenii au inceput perfect, 2-10, dar gazdele au reusit sa revina si au egalat la prima sirena, 14-14. Violetii au continuat seria buna, mai ales datorita lui Franklin, americanul Timisoarei fiind omul partidei, iar SCM a avut si +6 in sfertul doi, ca vizitatorii sa treaca in avantaj pana la pauza mare, 32-36. Au urmat doua sferturi explozive, cu multe reusite din afara careului, cu cosuri spectaculoase dupa faze bine gandite. Desi au fost mai tot timpul in meci, jucand de la egal la egal contra campionilor, banatenii s-au recunoscut invinsi, 86-94.

Troy Franklin a reusit 30 de puncte in acest joc si 9 pase decesive, dar nu a fost indeajuns pentru Timisoara, care a pierdut clar lupta la recuperari, 28-40. dar si la pase decisive, 18-21. De la oradeni, s-au remarcat Dragan Zekovic, 28 de puncte, 3 recuperari, 3 interceptii, 2 pase decisive si Aaron Broussard 19 puncte, 7 recuperari, 3 pase decisive.

In urmatoarea etapa, ultima din turul primei parti a sezonului regulat, SCM Timisoara va juca la Sibiu, pe terenul vicecampioanei.