Timisoara, invinsa in ultimul meci din grupele Alpe Adria Cup. Urmeaza turneul final, care s-ar putea juca in sala Constantin Jude

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara a incheiat parcursul din grupele Alpe Adria Cup cu un esec la 11 puncte diferenta in fata echipei slovene Ilirija. A fost al doilea esec in aceasta stagiune in intrecerea continentala.

Duelul a fost unul care a stat sub semnul echilibrului, cu timisorenii castigand primul sfert la 4 puncte diferenta, iar gazdele si l-au adjudecat pe cel de-al doilea la numai trei, astfel ca la pauza mare tabela arata 44 – 45.

Actul al treilea a fost si cel in care gazdele si-au asigurat desprinderea, reusind sa se impuna 30-20, ecart cea avea sa se dovedeasca decisiv. Si ultimul sfert al intalnirii a revenit tot celor de la Ilirija, cu 18-16, astfel ca la final tabela arata 92-81 in favoarea gazdelor.

Igor Kesar a fost cel mai bun marcator al SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara, cu cele 34 de puncte, in timp ce Luka Mitrovic a pus alte 20. Restul punctelor au venit de la Edward Petrescu – 8, Nikola Gajic – 6, Adam Mirkovic – 3, Antonio Nasturescu – 3, Robert Schipor – 3, Tyreek Scott-Grayson – 2.

Astfel, Timisoara termina pe primul loc grupa B a Alpe Adria Cup si merge in premiera in turneul Final Four, unde ar putea ajunge chiar Ilirija, in cazul unei victorii in fata lui Olomucko, in ultimul meci din grupa.

In zilele care urmeaza organizatorii competitiei urmeaza sa anunte si numele echipei care va gazdui turneul pentru desemnarea castigatoarei, o intrecere in care este inscrisa si formatia timisoreana.