Timisoara invinge Craiova si egaleaza la general. Meciul decisiv se joaca in Banie

TIMISOARA. Baschetbalistii de la SCM aveau doar sansa victoriei in partida a patra din sferturile Ligii Nationale contra Craiovei pentru a mai spera la semifinale. Oltenii au invins in primul meci de pe Bega, dupa ce in Banie ambele grupari s-au impus cate o data si erau in avantaj in seria care se disputa dupa sistemul cel mai bun din cinci jocuri. Vineri seara, violetii au castigat clar, 96-78, au egalat la general si au impins partida intr-o intalnire decisiva.

Debutul meciului a fost echilibrat, cu ambele grupari la conducere, dar violetii au reusit sa se desprinda dupa un prim sfert spectaculos, 27-22. Diferenta de 5 puncte s-a pastrat si la pauza mare, 47-42, dupa care banatenii s-au desprins decisiv la 13 puncte dupa 30 de minute si terminand jocul fara emotii, 96-78.

Joc solid al banatenilor si o victorie fara dubii, echipa din Timisoara impingand astfel seria intr-un decisiv ce se joaca saptamana viitoare la Craiova.

40-31 si 20-18 a fost raportul la recuperari si pase decisive, violetii fiind superiori la procentajele de la aruncarile de doua si trei puncte.

Brandon Randoplh a fost marcatorul partidei cu 27 de puncte, americanul contabilizand 4 recuperari si 6 pase decisive. Omul meciului a fost Vladan Vukosavljevic, care in 29 minute a adunat 26 de puncte si 11 recuperari.