Timisoara, cu a doua repriza magnifica, s-a impus in duelul leilor, in Banie

TIMISOARA. SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara a reusit sa obtina primul succes din deplasare in anul 2023, dupa ce s-a impus cu 80-69 pe terenul celor de la SCMU Craiova in cadrul etapei a 26-a a Ligii Nationale de Baschet Masculin.

Gazdele au inceput lansat meciul si au facut rapid 8-2 si 15-6, dar pana la prima sirena, oaspetii au mai redus din ecart, 19-13. In partea secunda, revirimentul banatenilor a continuat, 26-25, dar un time-out venit la fix a facut ca avantajul sa se mareasca din nou pentru amfitrioni, 36-26 si 39-29 la intrarea la vestiare.

De aceasta data, pauza a fost un sfetnic bun pentru banateni, care si-au ridicat mult nivelul jocului. Atenti sub panouri si dezinvolti in crearea fazelor, „Leii din Banat” au egalat la 49 si au trecut chiar in avantaj, dar la sfarsitul sfertului 3 inca „Leii din Banie” erau in fata, 55-52.

Era o problema de timp pana cand banatenii vor controla partida si au facut-o, dupa actiuni bine gandite si o precizie buna la aruncari. S-a facut 63-69 in sferul 4, iar alb-violetii nu au mai cedat initiativa, practicand un joc incantator. S-a terminat 69-80, o victorie mare pentru SCM Timisoara, care sambata are un nou joc important, acasa cu Rapidul.

Igor Kesar s-a remarcat de la alb-violeti cu 25 de puncte si 6 recuperari, alti artizani ai victoriei fiind Ilija Djokovic (14 puncte, 5 pase decisive, 4 recuperari) si Adam Mirkovic (13 puncte, 4 recuperari). De la gazde, Cortez Edwards a adunat 24 de puncte, 8 recuperari si 4 pase decisive.