Timisoara a dat 100 de puncte in duelul pentru locul 5 cu Pitestiul

Penultima etapa din Top 6 a insemnat si stoparea seriei negative pentru SCM Timisoara, care a facut un meci excelent contra trupei din Pitesti. Dupa un meci spectaculos in primele doua sferturi, si destul de fragment in urmatoarele doua, asta si datorita arbitrilor care au scapat usor meciul din mana, trupa din Banat s-a impus mai clar decat o arata scorul, avand la un moment dat si 25 de puncte ecart. S-a incheiat 100-84, iar Timisoara va intra in play-off pe de pe locul 5.

Primul sfert a fost o pledoarie pentru baschetul spectaculos, cu faze cursive si multe aruncari de la distanta reusite. SCM a tintit 7 trite in prima secventa, un adevarat record pentru orice echipa din Liga 1. Gazdele au inceput bine, s-au distantat rapid, 13-4, 24-16, ca prima sirena sa stabileasca scorul de 35-27. In sfertul al doilea s-a jucat la fel de cursiv, dar tot cu banatenii la timona, s-a facut repede +17, 49-32, s-a ajuns si la diferenta de 25 de puncte ca pauza mare s-a aduca un avantaj linistitor, 67-48. Un alt record greu de egalat de puncte marcate in primele doua sferturi, 67 cu 10 trite…

Argesenii au inceput sfertul 3 cu un partial de 14-6, dar Timisoara avea inca un avantaj, 73-62, pe care nu l-a cedat. Dupa 30 de minute, scorul a fost de 82-70, s-a marcat mai putin si datorita deselor fragmentari. In fine, sfertul 4 a fost si el cu suisuri si coborasuri, dar casigatoarea se stia de mult. 100-84 scor final, iar omul partidei a fost de departe Sherwood Brown, 30 de puncte si 12 recuperari. A mai impresionat de la gazde Brandon Randolph cu 20 de puncte in 22 de minute jucate. De la oaspeti, fostul capitan al Timisoarei, Mladen Jeremic a reusit 13 puncte si 5 pase decisive, iar americanul carson, 14 puncte.

Timisoara a dominat statistica la toate capitolele, avand 40-30 la recuperari, 23-20, dar procentaje bune si la aruncarile de doua si trei puncte