Timba Timisoara aproape de o surpriza. Banca scurta si tritele argesenilor au fost insa decisive

TIMISOARA. BC Timba arata ca isi merita locul in prima liga, chiar daca a suferit tot campionatul la capitolul omogenitate, iar plecarile si venirile au fost mai ceva ca intr-o statie CFR. Chiar si asa, „Ursii” au aratat in multe partide ca au valoare, dar le lipseste o banca de rezerva competitiva pentru a obtine victorii mari.

In aceasta seara, in ultima etapa a turului sezonului regulat, banatenii au pierdut dupa un meci strans cu BCMU Pitesti, 72-88, desi au condus mai bine de jumatate din timpul de joc. Gazdele au apasat pe acceleratie inca din debut, au avut un prim sfert perfect, 23-10 si o diferenta maxima de 15 puncte, 28-13, insa nu au putut tine ritmul. Vizitatorii au revenit incet dar sigur, iar pana la pauza mare, amfitrionii mai aveau un singur punct avans, 37-36.

Partea secunda a fost inceputa excelent de violetii din Trivale, si la 40-50, partida parea jucata. Timba a revenit insa in joc si s-a apropiat la 3 puncte, cu 10 minute ramase din joc, 59-62. Ultima secventa a fost electrizanta, banatenii au egalat la 73, dar excelentul Aleksandar Kostoski a rezolvat meciul cu trei trite consecutive, 8 in total in acest joc.

CITESTE SI: Soareci modificati genetic implantati si tumori tiparite 3D. Imagini spectaculoase din laboratoarele celui mai modern centru din Romania in care se cauta leacul pentru cancer, la Timisoara. Video

Banatenii au avut si o banca extrem de scurta, pana la pauza mare nicio rezerva nereusind sa inscrie un punct. De cealalta parte, doar Russel a reusit 18 puncte, din postura jucatorului care nu a inceput jocul titular.

Aleksandar Kostoski a fost cel mai bun marcator, cu 28 de puncte si 5 pase decisive pentru invingatori. Andriy Agafonov si Nick Russell au marcat cate 18 puncte pentru, in timp ce Titus Nicoara a reusit un double-double, cu 11 puncte si 11 recuperari. De la invinsi, Pavle Reljic a adunat 24 de puncte, John Florveus a inscris 16 puncte, Dejan Kovacevik a marcat 15 puncte iar Cameron Naylor a reusit un double double cu 13 puncte si 12 recuperari.

Nu a fost ultimul joc pentru Timba din 2017, „Ursii”, care au doua victorii si noua infrangeri urmand a evolua pe terenul campioanei UBT Cluj, pe 30 decembrie.